Martin Bekkelund

En blogg om IT

Utakk er verdens lønn

27.02.06 • 11 kommentarer

Jeg tror ikke jeg er verken bitter eller innesluttet på noen måte. Nei, jeg tror faktisk jeg er en glad, utadvendt og fornøyd gutt. Hvilket inntrykk du som leser får via bekkelund.net er jeg litt usikker på, men jeg håper mine venner oppfatter meg omtrent slik jeg tror.

For at du, en munter person, skal kunne kontakte meg, har jeg i storsinn laget et kontaktskjema du så flott kan fylle ut, trykke send og det havner et elektronisk brev i den elektroniske postkassen min. Ja, jeg har sågar laget en flott notis på kontaktsiden, hvor jeg henviser til en utførlig side hvor jeg beskriver litt om hvorfor du bør, og hvorfor du ikke bør kontakte meg.

Ett eller annet sted ute i natten strander imidlertid tankene mine. Til tross for den flotte siden mottar jeg allikevel jevnlige henvendelser fra mennesker som i dyp frustrasjon henvender seg til meg, en totalt ukjent person, for å lette sin frustrasjon, og aller helst ønsker at jeg skal vise dem lyset og lette deres byrder.

Glad og fornøyd som jeg er, ja, rett og slett storsinnet til tider, tar jeg meg også bry med å svare, helst unge piker med forvirret sinn og CSS-dysleksi.

Hva har jeg så igjen for dette? Ingenting! Absolutt ingenting! Tiden flyr. Dager, uker, måneder og sågar år passerer. Ingen respons. Ikke en gang en liten e-post tilbake med “Tusen takk, snille mannen!”. Da jeg bodde hjemme hos mamma’n og pappa’n min lærte jeg å alltid takke pent for hjelpen jeg så ydmykt mottok fra andre mennesker.

Slik er det visst ikke lenger.

Følg @MartinBekkelund på Twitter!

11 kommentarer

  1. Slik lærer man fort at det er bortkastet å hjelpe folk man ikke kjenner. De man kjenner kan man iallefall ha et lite håp om at faktisk vil returnere tjenesten.

    Dessverre.

  2. Er lenge siden jeg sluttet med veldedighet på denne fronten — det fører overhodet ingen steder.

    Med det sagt så takker jeg stort alle der ute på den store vev som har på en eller annen måte hjulpet meg med å nå dit jeg er i dag (som er omentrent hit).

    Skippy ( http://www.skippy.net ) skrev en bloggpost om at alle som brukte et plugin av en eller annen variant burde sende en liten PayPal-donasjon eller sågar bare en e-post og takke for at noen har brukt av sin tid til å skrive et plugin som andre drar nytte av til daglig. Selv er jeg en stor fan av å kjøpe programvare og donerer penger både hist-og-her når jeg føler for det, og vil på det sterkeste oppfordre andre til å gjøre det samme.

    Forresten, er det ikke «Ut-tak er verdens lønn» ;)

  3. Håper ikke det tok deg så lang tid å finne ut dette Martin…;)

    Skal ikke undervurdere folk du en gang har møtt eller kanskje kjent for mange år siden som man på sett og vis ikke helt enkelt og avvise… De vet også ofte at du har en telefon. Fortjeneste er som regel lik 0….

  4. jeg merker at dette er ekstremt dårlig timing på dette spørsmålet, men si; det ‘siste kommentarer’ feltet du har på siden din – laget selv? plugin? fiffig sak.

    lover å takke og bukke, penger har jeg ikke, men du kan få en high five.

  5. Jarle: De jeg kjenner gir jeg selvfølgelig svar. Og de takker alltid høflig for hjelpen. :-)

    Espen & Håvard: Årsaken til denne posten er at jeg fortsatt får relativt mange henvendelser, hovedsakelig fra mennesker jeg ikke kjenner. All erfaring tilsier at jeg aldri får tilbakemelding på eventuelle svar jeg sender, noe jeg for øvrig har vært klar over lenge.

    Ole Martin: “Siste fem kommentarer” har jeg laget selv, ja. Deler gjerne ut koden, forutsatt en takk, da. ;-)

  6. det hadde vært genialt.
    du skal selvfølgelig få heder og ære i kolofonen på morgenutgaven.com =)

  7. Ahh! Nå skjønner jeg hvorfor ting tar så lang tid til tider…

  8. hmm, jeg skjønte ikke den. men den var kanskje ikke for meg å skjønne.

  9. Den var nok ment til meg, Ole Martin. Det finnes nemlig folk som jobber mer enn åtte timer dag daglig, i tillegg til at Haakon ikke har skaffet seg informasjon om hva ordet “tålmodighet” betyr. ;-)

  10. hehe, morsomt.
    vel, kjenner konseptet. bruker jo egentlig alt for mye tid på mitt lille prosjekt på web. og det er utenom jobb. ikke bra.

Har du synspunkter? Legg igjen en kommentar!

Ingen anonyme kommentarer! Ved å trykke Send kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bekkelund.net.

Abonner uten å kommentere

RSS og trackback

Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.

Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Eventuelle tracback ser du under.

Flere artikler

Enda flere artikler? Besøk arkivet.

Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT og IT-politikk. Martin arbeider til daglig som seniorrådgiver, foredragsholder og skribent i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Les mer...

Facebook Twitter LinkedIn Flickr Vimeo Google Reader Martin Bekkelunds blogg Martin Bekkelunds RSS-kanal

© 1995-2012 Martin Bekkelund
OpphavsrettRSSKontakt