Martin Bekkelund

En blogg om IT

Skyen og deg

04.11.10 • 14 kommentarer

Driver du din egen telefonsentral? Driver du ditt eget kraftverk? Sannsynligvis ikke. Hvorfor skal du da fortsette å drifte dine egne IT-løsninger internt på din arbeidsplass.

I dag har vi god tilgang til internett fra nær sagt hvor som helst, i hvert fall fra de stedene som betyr mest. Båndbredde har blitt billig og tilgjengelig, det samme har lagringskapasitet. Derfor er migrering av interne IT-systemer ut på nettet, populært kalt skyen, et naturlig steg videre.

Migrering til skyen vil utvilsomt være et omdiskutert tema for mange. Med migrering følger ikke bare overflødige ansatte, men potensielt sett vil en hel gruppe arbeidstakere være utrydningstruet — drifterne i alle de små selskapene.

De praktiske og juridiske spørsmålene er selvfølgelig mange, og skyen vil foreløpig ikke være et sted for alle, men på sikt er trenden klar. I hvert fall om man trekker parallellen til telefonsentraler og kraftverk.

Følg @MartinBekkelund på Twitter!

14 kommentarer

  1. Jeg tror ihvertfall at om det medfører tap av noen ansattegrupper, vil det oppstå nye. Som jeg tenker det: en overgang til skyen betyr ikke nødvendigvis at alle kan administrere alt selv. Bedrifter vil nødvendigvis trenge noen som kan litt mer om systemet, som er spesialister. Drosjekusker ble en gang taxisjåfører. Typografene lærte seg å sette tekst uten bruk av settekasser og trebokstaver. Litt omstilling må en iblant bare regne med. Eller?

    • Jeg er enig, selv om ikke alle nødvendigvis kan konverteres i et 1:1-forhold. Hvis effektivisering betyr mindre utgifter og økt brukervennlighet, vil med all sannsynlighet noen miste jobben.

    • Liker ikke ordet Sky (eller Cloud) men foretrekker SaaS som er langt mer konkret.

      SaaS vil helt klart gjøre flere vestlige ansattegrupper overflødige ettersom fysisk lokasjon ikke lengre er en konkuransefordel. Et firma fra Bergen kan levere telefonsentral til et firma i Oslo uten noen som helst reisekostnad. Men hva dersom vi også klarer å utjevne språkbarrieren med f.eks Kinesere som snakker Norsk. Spørsmålet er da hvor mange IT teknikkere vi vil ha igjen på den vestlige halvkule.

      Problemet med SaaS slik jeg ser det er at det er FOR enkelt å ta i bruk. Se for deg at om få vil finne mellomstore bedrifter 4 forskjellige telefonsystemer og 10 mail løsninger hvor alle er bygget på «åpne» men proprietære datamodeller.

      Mulig vi bør omskolere oss til å bli “Cloud Konsoliderings Konsulenter”.

      - Egil

      • Spennende betraktning, Egil! Spesielt tanken om ekstern arbeidskraft og konsolidering av driftsmiljøer, og hvordan det påvirker vårt eget arbeidsmarked.

      • Mange har ulike definisjoner av hva nettskyen er for noe, den mest etablerte er idag NIST sin standardmodell som består av tre inndelinger: SaaS, PaaS og IaaS. SaaS handler i hovedsak om leveranse av programvare via nettleseren. Nettskyen er derimot mye mer enn bare SaaS, det er også egne kjøremiljøer (PaaS) hvor man kan utvikle egne løsninger og det er leie av maskiner (IaaS) som man kan bruke til brannmur, webserver, databaseserver, m.m.. Dette er de etablerte tjenestemodellene, men det er mange andre karaktistikker ved Cloud Computing.

  2. Det er sikkert framitden, men jeg trives slik jeg har det nå, men det er gjerne slik at man liker det man er vant med :)

    • Jeg tenkte nå mest på bedrifter og organisasjoner, da. De fleste privatpersoner drifter jo ikke servere hjemme. :-)

      Men for all del, privatpersoner gjør jo mye på nett allerede. Google Docs, Gmail og Flickr er eksempler på tjenester hvor vi har flyttet funksjonalitet fra våre egne datamaskiner ut på nettet, til skyen.

  3. Det er mye utfordringer på det juridiske i nettskyen. Aller fleste bedriftene forstår fordelene med å dele infrastrukturen med andre. Handler i stor grad om å akseptere at man mister litt kontroll over dataen, at man ikke lengre har muligheten til å fysisk peke på en boks hvor informasjonen ligger lagret.

    SLA-avtaler blir fort et kaos i nettskyen. Ta f.eks. Heroku som er et Ruby-kjøremiljø (PaaS) og er bygget på Amazon sin IaaS. Hvem har det rettslige ansvaret når noe går galt?

    Den Norske Dataforening etablerte i høst en ny faggruppe for Cloud Computing. Her jobber vi med disse og andre problemstillinger, og løsninger på disse, for det norske markedet. Mer informasjon: http://www.dataforeningen.no/cloud-computing.160488.no.html

  4. Fredag skrev danske Version2 om hvordan Miljøportalen kutter datalagringsutgiftene med 70 prosent ved å flytte 10 TB ut i skyen.

  5. Meg bekjent: Det er verdt å merke seg at amerikansk lov gir amerikanske myndigheter rett til innsyn i tjenester som er berørt av dere lovgivning. Det betyr at tjenester flyttet til eksempelvis Google Apps er tilgjengelig for innsyn av amerikanske myndigheter.

    Hva med å lage “skyer” på norsk jord (slik at norsk lovgivning gjelder)? Det vil gjøre det lettere for spesielt offentlig sektor (som jeg er en del av) å ta i bruk “skyene”. Det er en kjensgjerning av lovgivningen ikke henger med utviklingen innen IKT. Løsningen er ikke nødvendigvis å endre lovene, men å tilpasse tjenestene. Det betyr ikke nødvendigvis å utnytte smutthull. Slike har en tendens til omsider å bli oppdaget og tettet, og da er man like langt.

    • Enkelte leverandører har allerede tatt konsekvensen av dette. Hos Amazon kan man for eksempel velge hvor man skal lagre data. Selv har jeg valgt Irland for mine private data.

      Uansett er det et viktig poeng du tar opp. Enhver som skal flytte tjenester eller data ut i skyen må ha dette med i konsekvensutredningen når skyen skal vurderes som alternativ. Jeg kommer tilbake med en egen artikkel om akkurat dette temaet senere, da rettet mot offentlig sektor og offentlige data.

    • Som Martin kommenterer, er det flere som nå støtter muligheten til å velge hvor man fysisk ønsker å plassere sine data. Microsoft har f.eks. to datasenter i Europa, ett i Irland og ett i Nederland.

      Hvis man er stor nok, har man muligheten til å inngå samarbeid med nettsky-leverandørene om egne lokale løsninger. Dette er mulig å få til med f.eks. Windows Azure, men det krever en viss størrelse på bedriften. eBay og SugarCRM blir brukt som eksempler av Gartner for størrelsen det er snakk om. Hvis det offentlige hadde samlet seg om innkjøp ville det sannsynligvis blitt mulig med en “lokal nettsky” i Norge, men det beste alternativet er nok at driftsleverandørene i Norge inngår et samarbeid med Amazon, Google, Microsoft eller andre, om drifting av egne datasenter innenfor Norge.

  6. Jeg må først si meg litt enig med Egil F. Nes i at jeg ikke synes “skyen” og “cloud computing” er særlig gode begreper.

    Uansett, man må huske å tenke seg om før man flytter tjenester/infrastrukturen til et helt annet sted. Det er ikke bare tekniske spørsmål som må besvares, men også eventuelle *juridiske* implikasjoner bør overveies.

    IANAL, men man kan jo lett tenke seg ulike problemstillinger:
    * Hvilke føringer skal f.eks. norske Difi ha for tjenesteutsetting av Altinn-databaser og nasjonale registre med sensitivt innhold hos utenlandske tjenestetilbydere, bare fordi de vant anbudet?

    * Hvilke konsekvenser har det for bedriften din at du lagrer kundedatabasen din i f.eks. Kina? Er du sikret mot industrispionasje?

    * Vil dine kunder være fornøyd å bli del i et annet lands personvernlovgivning?
    osv

    Jeg tror at “vi datakyndige” (geeksene) til privat bruk fortsatt vil “tjenesteutsette” de tjenester vi selv trenger (backup, mail, dns, IM, dokumenter, www, etc) til egne maskiner (servere) hjemme, som vi fullt og helt har kontroll på selv. De fleste kan ofre litt skapplass for dette.

    Selv om mange her påpeker globaliseringstrenden i “sky”-konseptet, så tror jeg nettopp pga juridiske og politiske årsaker (hørte jeg også næringspolitiske? og miljømessige?) så vil lokasjon også spille en sentral rolle. Einars postulat sier: Du vil ikke ha dataene dine hvor som helst! Og du vil ikke gjøre deg avhengig av (les: sårbar overfor) hvem som helst, heller!

    På Island leflet de jo med idéen om å bli internettets Cayman Islands/skatteparadis, delvis gjennom IMMI. Jeg vet ikke om det har stagnert, men det er et interessant konsept. Dessverre vet man at politikerne i Norge aldri har guts til å prøve seg på noe lignende. De oppdager ikke muligheten som passerte før 25 år etter.

    • Vi som arbeider i IT-bransjen kan kanskje enes om at verken «skyen» eller «cloud computing» er gode begreper, men for folk uten teknisk kompetanse synes jeg de er betegnende. I hvert fall hvis alternativet er enda flere forkortelser som SaaS og tilsvarende.

      Jeg fikk for øvrig anledning til å diskutere temaet med et par IT-sjefer fra kommunal sektor igår. De er ikke fremmede for tanken, så lenge avtalen er god og riktig, og at dataene er plassert på fornuftig sted. Det kan man jo velge selv i disse dager. Det holder jeg med dem i.

Har du synspunkter? Legg igjen en kommentar!

Ingen anonyme kommentarer! Ved å trykke Send kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bekkelund.net.

Abonner uten å kommentere

RSS og trackback

Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.

Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Eventuelle tracback ser du under.

Flere artikler

Enda flere artikler? Besøk arkivet.

Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT og IT-politikk. Martin arbeider til daglig som seniorrådgiver, foredragsholder og skribent i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Les mer...

Facebook Twitter LinkedIn Flickr Vimeo Google Reader Martin Bekkelunds blogg Martin Bekkelunds RSS-kanal

© 1995-2012 Martin Bekkelund
OpphavsrettRSSKontakt