Vis meg ditt skrivebord

Vis meg ditt skrivebord og jeg skal fortelle deg hvem du er! I min jobb ser jeg mange skrivebord, både fysiske og de du har på PC-en (eller Mac-en, dersom du bruker en slik). Et skrivebord kan fortelle mye om en person, både ved å se på antallet ikoner og hvilke ikoner man finner.

På et gammelt klistremerke jeg har står det: “Noen påstår at de som har det rotete på skrivebordet har det likedan i hodet. I så fall lurer jeg på hvordan det ser ut i hodet på de med tomt skrivebord!”

Personlig foretrekker jeg et tomt skrivebord (uansett hva man måtte mene om tomme skrivebord). Både fysisk og elektronisk. Når kontoret flyter over av papirer, ledninger og annet stæsj blir jeg urolig og manner meg opp til en ryddesjau. Det fremstår så ustrukturert inni hodet mitt. Det elektroniske skrivebordet er likedan.

Jeg har en snarvei til “Min datamaskin”, papirkurv for slettede elementer, en mappe for ubrukte skrivebordsikoner, en for programoppstarter på jobben (til forskjellige versjoner) og en mappe hvor jeg plasserer testdata, f.eks. filer jeg eksporterer fra programvaren vi lager, det være seg PDF, XML, flate tekstfiler etc.

Her kan du se en skjermdump av skrivebordet mitt. Jeg er nysgjerrig, hva har du på ditt?

Martins skrivebord

Martin :-)

  • Digg
  • del.icio.us
  • co.mments
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Reddit
  • TwitThis

7 kommentarer til «Vis meg ditt skrivebord»

  1. Nå gidder jeg ikke ta noen screenshot, men bakgrunnsbildet mitt finner du her: http://www.theslipperytruffle.com/happy/daily/archives/001367.html

    Det er det første bakgrunnsbildet jeg har hatt på PCen siden 2001 eller så.

    Dette er en kommentar

  2. http://lillevik.sinnsyk.net/bilder/eple.png

    og så få andre elementer som mulig. For øyeblikket er det kun papirkurven som er på skrivebordet mitt.

    På det andre, langt større skrivebordet (1×2m) har jeg en bærbar maskin, en eksternharddisk, noen nødvendige gadgets, tre ordbøker og en bunke papirer som er viktige for ett eller annet.

    Vi liker det ryddig!

    Dette er en kommentar

  3. Jeg kjører noe av den samme stilen som du gjør. Et pent bakgrunnsbilde, de ikonene jeg bruker aller mest og tre mapper hvor jeg putter dokumentene mine.

    http://www.blogg.pondus.net/bilder/skrivebord/mars2005.jpg

    Dette er en kommentar

  4. Har inntrykk av at mange tech-folk foretrekker et skrivebord nesten tomt for innhold, men gjerne med et litt prangende/ spektakulært bakgrunnsbilde. Hos meg blir det omvendt, masse ikoner og intet bilde. Jeg verdsetter egentlig en enkel og ryddig stil, men det praktiske ved den kjappe tilgangen på hyppig brukte filer og programmer gjør at det hoper seg opp en smule. Skrivebordet blir en slags temp-plass for alt mulig “utgående” rask, samt oppholdsted for diverse snarveier. Blir litt som en kontoret til en gammel rotete professor med bøker og snurrepipperier overalt. Tror sannelig det er tid for rydding igjen.

    Hvordan folk organiserer filene sine er såpass interessant at jeg har det som tema for hovedoppgaven min.

    Dette er en kommentar

  5. Jeg må si det varier veldig. Spesielt ettersom maskinen min klikker rett som det er og jeg må formatere… Har som regel et tomt skrivebord, enten uten bilde i det hele tatt, eller et stort stilrent bilde som dekker hele skjermen. Har heller ikke mange ikoner, da jeg er en flittig bruker av ikoner på quick-launch-baren. Der ligger alt av programmer jeg bruker både ofte og sjelden. Pent og ryddig! I motsetning til det fysiske skrivebordet. Der kunne det vært litt mer ryddig til tider…

    Dette er en kommentar

  6. Tips!
    Hvis man har masse på (det fysiske) skrivbordet, sørg for å IKKE ha en full kaffekopp stående midt i mellom alt rotet.

    Fra og med i dag har jeg et tomt skrivebord! :-)

    Dette er en kommentar

  7. Når det gjelder skrivebordsbakgrunnen kan jeg berette at den ble benyttet som snik-reklame da jeg holdt kurs i “XHTML og CSS for ERP” i forrige uke. En ekte webutvikler har selvfølgelig en webrelatert bakgrunn. ;-)

    Hva angår mitt fysiske skrivebord vil jeg ikke komme nærmere inn på det her. *hoste*

    Dette er en kommentar

Ett trackback / pingback til «Vis meg ditt skrivebord»

  1. [...] Sex i Firefox

    –>

    Vis meg dine Firefox-tillegg

    I forrige runde av serien “Vis meg…” fikk du se mitt skrivebor [...]

Legg igjen en kommentar

Før du poster en kommentar må du være kjent med retningslinjene for kommentarposting, samt personvernpolitikken for bekkelund.net.

Felter merket med * må fylles ut. Din e-postadresse vil ikke være synlig.

Formatering med XHTML: Du kan bruke disse elementene til formatering: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> . Tekstbaserte uttrykksikoner konverteres automatisk til bilder. Hjelp til formatering.

Martin Bekkelund er fornøyd bruker av WordPress med hjemmelaget tema.
Du kan abonnere på både artikler som Atom, RSS 2.0 eller RSS 0.92, samt kommentarer som RSS 2.0.
Denne artikkelen ble til ved hjelp av 11 kopper espresso konsumert på 0.630 minutter.

Informasjon om opphavsrett og lisensiering 1995 - 2009 Martin Bekkelund
xhtml
css
rss
cc
508
aaa
v6.09