Hos ITpro kom jeg over en artikkel om EasyPHP, et produkt jeg kun har hørt om, men aldri testet. Selv om artikkelen var noe kortfattet og lite detaljert, bestemte jeg meg allikevel for å prøve ut EasyPHP. Etter å ha installert EasyPHP fant jeg ut hvorfor artikkelen til ITpro var så kort. Enklere installasjonsprosess og administrasjonsgrensesnitt finner man neppe i en AMP-pakke.
Navnet EasyPHP gjør ikke produktet rettferd. Pakken inneholder webtjeneren Apache, databasetjeneren MySQL, skriptspråket PHP og det PHP-baserte MySQL-administrasjonsgrensesnittet phpMyAdmin. Alt sammen settes opp i en svært enkel installasjonsprosess, hvor det ikke finnes rom for å gjøre feil.
Når installasjonsprosessen er ferdig startes et utenpåliggende administrasjonsgrensesnitt som en egen Windows-applikasjon. Grensesnittet gir deg mulighet til å starte og stoppe Apache og MySQL, og kan enkelt minimeres til systemskuffen. Minimert benytter EasyPHP-administrasjonsgrensesnittet kun 400 KB minne. I tillegg kommer minnet Apache og MySQL benytter.
I administrasjonsgrensesnittet har man også muligheter til å sette opp overordnede parametre for hva som skal startes opp sammen med Windows.
Via administrasjonsgrensesnittet får du enkel tilgang til alle konfigurasjonsfilene til både Apache, MySQL og PHP. I tillegg finnes det et eget skjermbilde for administrasjon av PHP-tillegg. I administrasjonsgrensesnittet får du også tilgang til loggfiler fra de samme tjenestene.
Uten å ha prøvd ut produktet over lengre tid føler jeg meg allikevel komfortabel nok til å benytte EasyPHP på egen maskin, samt å kunne anbefale det til andre. Det er tross alt kjente og velprøvde produkter som ligger til grunn. Det eneste ankepunktet er noen dårlige oversettelser fra fransk som burde pusses opp i administrasjonsgrensesnittet.
Husk å abonnere på nyhetsbrevet, det er gratis og du får alle artikler rett i innboksen.
Enda flere artikler? Besøk arkivet.
Martin Koksrud Bekkelund har arbeidet med teknologi og ledelse siden 1999, og er innehaver av konsulentselskapet Nivlheim. Jeg er friluftsmenneske og trives best ute. På fritiden er jeg opptatt av forbrukerteknologi. Les mer...
© 1995-2025 Martin Koksrud Bekkelund
Opphavsrett • RSS • Nyhetsbrev • Arkivet • Personvern og informasjonskapsler