Sporene vi alle legger igjen på nett er mange. Men ble de brukt til å analysere amerikanske velgere i detalj, på en måte som gjorde at Trump vant valget?
Ref. forrige punkt og spor vi legger igjen. Les mer om hvilke spor du legger igjen på nett og hvordan du kan ta grep om privatlivet ditt på nett. Tips via Bruce Schneier.
Alle som utvikler produkter får klager fra kunder. Men hva sier egentlig en kunde som sier «Dette produktet kommer aldri til å lykkes»?
Inntil nylig har Google aldri koblet informasjon om deg som person og sporene du etterlater deg hos Google. Slik er det ikke lenger, men hos NRKbeta får du tips om hvordan du reserverer deg.
Søkemotoren DuckDuckGo har gitt ut en rapport (PDF) om hvilken kunnskap folk har om privat surfing, hvordan de bruker det og hva de ønsker.
«Endelig helg» er en artikkelserie hvor Martin deler artikler han har lest den siste uken, slik at du har noe å kose deg med gjennom helgen. Artiklene handler for det vesentligste om teknologi og teknologiledelse, men unntak forekommer. Legg igjen din e-postadresse under, så får du «endelig helg» rett i innboksen.
Husk å abonnere på nyhetsbrevet, det er gratis og du får alle artikler rett i innboksen.
Enda flere artikler? Besøk arkivet.
Martin Koksrud Bekkelund har arbeidet med teknologi og ledelse siden 1999, og er innehaver av konsulentselskapet Nivlheim. Jeg er friluftsmenneske og trives best ute. På fritiden er jeg opptatt av forbrukerteknologi. Les mer...
© 1995-2025 Martin Koksrud Bekkelund
Opphavsrett • RSS • Nyhetsbrev • Arkivet • Personvern og informasjonskapsler