Martin Bekkelund

En blogg om IT

Firefox versjon 2

tirsdag 24. oktober 2006 • 11 kommentarer

Mozilla Firefox

Drit i IE7! Den populære nettleseren Mozilla Firefox foreligger nå i versjon 2. Mozilla fremhever følgende nyheter i versjon 2:

  • Oppdatert tema
  • Anti-phishingfilter
  • Forbedret søkefunksjonalitet
  • Forbedret fanehåndtering
  • Gjenoppretting av brukersesjoner
  • Forbedret RSS-funksjonalitet
  • Stavekontroll på norsk
  • Forbedret håndtering av tillegg (extensions) og tema (themes)
  • Støtte for JavaScript versjon 1.7
  • Støtte for SVG text

Ingen store endringer, men noen viktige, og fortsatt milevis foran erkerivalen IE7. Hvis jeg ser det som praktisk kommer jeg med en utvidet test etter å ha prøvd Firefox 2 en stund.

Firefox 2 kan du laste ned fra Mozilla.

Følg @MartinBekkelund på Twitter!

11 kommentarer

  1. Arve kom meg i forkjøpet, men her er eitt par andre.

  2. Og både Arve og Jesro kom meg i forkjøpet. Jeg har ikke noen fine pekere, men FF2 er jo enda ikke sluppet.

  3. Da er det jammen godt at de ikke har lagt ut den endelige versjonen enda! *hoste* ;-)

    Nei, seriøst. Har de publisert ferdigversjonen må de forvente det verste. Hvis ikke får de holde den igjen til de er helt klare. Folk er ekstremt nysgjerrige. Meg selv inkludert.

  4. Hvor sikre er “vi” på at det ikke skjer noen siste endringer i nedlastingsfilen før den _blir_ lansert da?

  5. Hvis noen finner det for godt å publisere en ferdig versjon av Firefox 2.0 på nedlastingsområdet til Mozilla, er det godt nok for meg. Tror du noe annet?

    Nå skal det sies at da jeg skrev denne posten forventet jeg lansering på websidene umiddelbart etter at produktet ble tilgjengelig via deres FTP-tjenere.

  6. Hvis noen finner det for godt å publisere en ferdig versjon av Firefox 2.0 på nedlastingsområdet til Mozilla, er det godt nok for meg. Tror du noe annet?

    Jeg tror ingen ting når det gjelder lanseringen av programvare. Jeg venter til tingene er offisielle og vet ;-)

    Altså: Jeg skjønner godt argumentasjonen din, men frem til det står noe om en release av 2.0 på mozilla sine sider og/eller firefox-nedlastings-siden blir flyttet fra 1.5 til 2.0 hverken kan- eller vil jeg se 2.0 som “sluppet”. Uansett hvor den ligger og hva ryktene vil ha det til.

  7. Jeg er jo selvfølgelig helt enig, jeg bare kverulerer, selv om jeg oppriktig mener at ferdigversjoner kun skal tilgjengeliggjøres ved lansering. :-) Hadde som nevnt en viss forventning til at lanseringen kom litt kjappere enn hva som var tilfelle. Hvor kan jeg forresten se build-nummeret i Firefox? Så kan vi se om det er en forskjell mellom versjonen jeg installerte og den som er tilgjengelig når endelig lansering skjer på mozilla.com.

  8. Nå som lanseringen er offisiell kan vi jo legge diskusjonen død. Jeg har ikke klart å finne build-nummer i Firefox, men jeg ser at filstørrelsen på versjonen man kan laste ned nå, er nøyaktig den samme som på den jeg lastet ned da jeg skrev artikkelen.

  9. Vel. Som jeg skriver på http://kyrres.net/arkiv/2006/10/24/firefox_2/

    Versjonen som nå er nedlastbar (og offisiell) er tilsynelatende akkurat samme fil som Martin pekte til for noen timer siden. I alle fall så langt jeg kan se dersom jeg gjør en «md5» på både filenes størrelse- og «innhold».

    Det er dog ikke det som er poenget “fra min side”. Det er … dette ;-)

  10. Det forstod jeg allerede fra første stund, Kyrre. Poenget mitt var imidlertid at når ferdigversjonen (som det faktisk var) ble publisert, så må de forvente det verste. Hvis den tidlige publiseringen ville bli et problem for dem, burde de ventet med å publisere den.

    Nå skal det også sies at jeg tok en råsjans. Da jeg skrev posten var det svarte natta, så jeg håpet på at publiseringen var offisiell neste morgen. Det drøyde imidlertid noen timer ekstra, men det skapte i hvert fall diskusjon og omtale, og all omtale er god omtale, heter det. :-)

Har du synspunkter? Legg igjen en kommentar!

Ingen anonyme kommentarer! Ved å trykke Send kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bekkelund.net.

Abonner uten å kommentere

RSS og trackback

Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.

Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Eventuelle tracback ser du under.

Flere artikler

Enda flere artikler? Besøk arkivet.

Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT og IT-politikk. Martin arbeider til daglig som seniorrådgiver, foredragsholder og skribent i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Les mer...

Facebook Twitter LinkedIn Flickr Vimeo Google Reader Martin Bekkelunds blogg Martin Bekkelunds RSS-kanal

© 1995-2012 Martin Bekkelund
OpphavsrettRSSKontakt