14.10.08 • 29 kommentarer

Svorne Metallica-fans har selvsagt lagt sine klamme fingre på det nye albumet «Death Magnetic» for lengst. Selv om jeg er svoren fan må jeg tilstå at jeg først fikk lagt mine pølsefingre på utgivelsen i forrige uke. Siden har jeg brukt nesten all ledig tid på å opparbeide meg et solid inntrykk for å gi deg noen ferske tanker om skiva.
Den som har fulgt Metallica vet at de har slitt tungt siden de ga ut albumet «Metallica» i 1991. Kun unntaksvis har de levert noen gode sanger på albumene etter «Metallica». Heller ikke utgivelsen av «St. Anger» i 2003 brakte dem tilbake på rett kurs. Problemet, slik jeg ser det, er at det har vært omtrent umulig å følge opp en rekke suksesser som «Ride the Lightning», «Master of Puppets», «… And Justice for All» og «Metallica». Det ble som om Wirkola skulle hoppe etter seg selv.
Med «Death Magnetic» er endelig Metallica inne på noe riktig. Mesteparten av de merkelige faktene fra «St. Anger» er vekk og «Death Magnetic» bærer kraftig preg av at de selv har forstått at de måtte tilbake til den rene, tunge rocken de leverte på slutten av 80-tallet. At de har funnet frem den gode, gamle logoen er en god indikasjon på akkurat dette.
Jeg har spilt «Death Magnetic» på telefonen, i bilen, på hjemmekontoret og i stua, alt for å få et skikkelig inntrykk av verket. Det er et album som må innlyttes, hvor det vokser for hver gang det spilles. I begynnelsen var jeg uenig med meg selv om hvorvidt det var en sterk firer eller en svak femmer, dersom jeg skulle rullet terning. Min gode venn Dagfinn, som har lyttet vesentlig mer enn meg, lider av samme uenighet, men da mellom en sterk femmer og svak sekser. Etter en ukes lytting er jeg klar for å gi «Death Magnetic» en klar femmer. En sekser tror jeg ikke det blir. Til det er lydbildet litt for tamt, jeg savner mer bass fra stortromme og bassgitar. I hvert fall når jeg ikke spiller det på anlegget i stua. På den positive siden er lydbildet mindre polert enn de foregående albumene, hvilket gir meg den gode følelsen av skikkelig Rock ‘n’ Roll. Det er kanskje derfor bassen ikke føles unaturlig overdrevet.
Det er vanskelig å trekke noen spesielt gode låter, ettersom jeg ikke har hørt på albumet mer enn en ukes tid. Imidlertid leverer låter som «That Was Just Your Life», «All Nightmare Long» og radiolåten «The Day That Never Comes» gåsehud som forteller meg at dette kan bli udødelige låter. Selv «The Unforgiven III» har vokst på meg. Låtene er enkle, tunge og til dels melankolske, akkurat slik vi liker Metallica. Å spille «Death Magnetic» på skikkelig høyt volum er uansett en udelt fornøyelse.
Slik ser musikkvideoen til «The Day That Never Comes» ut:
Folk gikk mann av huse for å kjøpe albumet «Metallica» i 1991. Dersom du har dette i hylla er det bare å kjøpe «Death Magnetic», for du trenger ikke være utpreget fan for å kjøpe dette solide stykket arbeid fra San Fransisco-gutta.
(PS. Mads Eriksen, ta deg en bolle!)
Albumet har fått en del kritikk for at det er mastret “for høyt”, merket du noe til det?
Dagens musikk er crap, dagens musikere er crap. Gi meg en ny Mozart! Gi meg en ny Brahms! Dette var mennsker som kunne skrive og ikke minst SPILLE! De hadde alt, og dagens musikere er bare crap alt sammen. Samme repterende shit hele veien. Ta fram gitaren slå noen akkorder! OI! Det passer, deretter legge til litt tekst som passer med melodien! Woila! Vi blir rik! Fordi det er så mange dumme mennesker som elsker å høre det samme om og om igjen i 3 – 5 minutter. Jeg hørte nettopp Brahms 2. pianokonsert. Brahms brukte 3 år! 3 jævla år! Han sikkert ikke kontinuerlig! Men han har nok fått fundert nok følelser i det! Her snakker vi om å legge hele sjela si et stykke! Det stykke er noe av det vakreste jeg har hørt og det beste stykket jeg noensinne ever har hørt! Dagens musikk er crap og atter crap. Det er ingenting. Vi kunne brent det på bålet og glemt det dagen etterpå.
Denne skiva ja…
Jeg gir den en 3-er. Som alt annet Metallica har gjort de siste 17 åra har denne fått alt for mye skryt. Lyden er helt på bærtur dårlig. Masteringproblemene som Glenn linker til er ikke til å stå ut å høre på i headset – det skrangler og vrenger nesten hele tiden. Guitar Hero-rippen dermiot, låter bedre og er slettes ikke så gæern.
Når det gjelder låtene så har de mye å hente. Samtlige låter er altfor lange, og kunne med hell ha vært klippet med i snitt 2-3 minutter. Det er for mange partier som ikke har noen funksjon og som bare forteller meg at dette er et band som ikke vet hvor de skal.
Tekstene er på samme nivå som forrige plata, og får meg til å bli lett rød i kjakene mer enn en gang. Soloene er tidvis festlige, men det tar ikke lang tid før man får lyst til å ta fra Kirk Hammet wah-wah-pedalen hans.
Death Magnetic er sinnsvakt mye bedre en St. Anger (som jeg seriøst ikke har klart å høre gjennom hele en eneste gang, trass i mange forsøk), men det er fortsatt en relativt dårlig skive, alt tatt i betraktning
Når det gjelder logoen så er det forøvrig bare nesten den gamle
Sjekk denne relativt interessante artikkelen: http://www.underconsideration.com/brandnew/archives/metallica_the_brand.php
Jeg syns den billige metalliske skyggen/graderingen slår beina under at de har tatt frem den gamle logoen. Ja, jeg er en bitter fan av gammel Metallica
Death Magnetic er; som de siste platene fra Metallica vanvittig oppskrytt synes jeg. Nå skal jeg ikke ta på meg å være noen musikalsk kjenner, men fra- og med “Load” synes jeg det kun har gått nedover med gruppen. Death Magnetic klemmer seg bare fint inn i rekken av “same sh**t- different wrapping”. Altså hørt med mine ører.
Må si meg litt enig i det du skriver her, jeg brukte selv litt tid på å fordøye dette albumet. «The Day That Never Comes» så jeg først videoen til på nettet og den satt definitivt ikke i et gammel Metallica-hjerte. Etter andre og tredje gjennomhøring begynte tvilen å slippe! Albumet følger meg dag inn og dag ut nå, definitivt en klar 5′er! Når ikke helt til topps for min del, enkelte partier har innslag av skarptrommen og småriff fra St.Anger. Men, fortsetter Metallica denne trenden til neste album – å gå tilbake til røttene – så blir nok det neste albumet en klar 6′er!
En ting forresten: Metallica spiller i Oslo Spektrum den 17.juni ’09 – “World Magnetic – More European Style” =)
Jeg er fanboy og stolt av det. Jeg har ikke peiling nok på lyd til å forstå (den meningsløse) kritikken mot lydbildet. Jeg er godt fornøyd med Death Magnetic og bryr meg vel egentlig ikke så mye om hva andre bedrevitere mener. Imidlertid registerer jeg at folk har forskjellige syn på albument og jeg tror det beste er å høre på det og gjøre seg opp sin egen mening.
Death Magnetic når ikke opp til Puppets, men det er i mine ører bedre enn det meste annet etter 1988. Jeg ville gitt det terningkast 5 i Metallicasammenheng, noe som er milevis bedre enn alt annet av musikk som tyter ut av radioen nå til dags. Uansett skal Metallica helst nytes live, noe som igjen er langt bedre enn en hver cd.
I tillegg synes jeg de har valgt å tilgjengeliggjøre albumet på en god måte (missionmetallica.com). Ved å ta seg litt ekstra betalt har de gitt kundene noe ekstra. Jeg tror jeg fikk lastet ned ca 10 konserter på mp3, et par timer behind the scenes, samt noen av sangene og et par videoer for 200-250 kr. Hvis du vil ha bare cd’n får man den vel for ca 150.
Ahh, ingenting er som å diskutere musikk. Få ting er mer subjektivt.
Espen skrev:
[...] alle kan ta feil!
Mads Eriksen er fan av Iron Maiden. Han har således ekskludert seg selv fra enhver mulighet til å bli tatt seriøst i en diskusjon om musikk.
Glenn skrev:
Albumet har fått en del kritikk for at det er mastret “for høyt”, merket du noe til det?
Jeg har ikke lagt merke til dette, selv ikke etter at jeg kom over de samme påstandene da jeg skrev denne artikkelen. Jeg har som nevnt spilt skiva overalt, på telefonen, i bilen, på Mac-en, på anlegget i stua, alt uten å merke dette «problemet». Selv ikke med godvilje klarer jeg å høre problemer, men så er ikke jeg noen ekspert på lyd.
Christian skrev:
Masteringproblemene som Glenn linker til er ikke til å stå ut å høre på i headset – det skrangler og vrenger nesten hele tiden.
Du må slutte å høre på musikk med høretelefonene som følger med iPod / iPhone, Christian. Der låter all musikk dårlig.
Samtlige låter er altfor lange, og kunne med hell ha vært klippet med i snitt 2-3 minutter. Det er for mange partier som ikke har noen funksjon og som bare forteller meg at dette er et band som ikke vet hvor de skal.
Jeg er delvis enig. Det hadde vært bra for skiva med et par låter som var litt annerledes, men lange låter har de hatt før, og det fungerer bra også på dette albumet.
Når det gjelder logoen så er det forøvrig bare nesten den gamle
Det er jeg klar over, men nesten er her så nærme at det er godt nok. Spesielt hvis man sammenligner med hva man har brukt på alt mellom 1991 og 2008.
Ja, jeg er en bitter fan av gammel Metallica
Aha, det blir litt som at du prøver å disse eks-dama di fordi hun har gått fra deg?
iPod-”headsettet” kasta jeg samme dag jeg kjøpte iPoden
Jeg skal ikke skryte på meg å være noen ekspert – det er jeg ikke – men jeg har hatt musikk (og -produksjon) som hobby siden barneskolen. Dette gjør nok noe med hvordan jeg hører på musikk. Jeg, og flere andre jeg kjenner, hører masse stygg vrenging, spesielt på trommene (særlig skarp og cymbaler). Dette ødelegger skiva på en sånn måte at jeg ikke orker å høre orginalen, kanskje unntatt på radio hvor all musikk låter sånn… Men som sagt, GH-rippen er langt bedre.
Alle som gir denne skiva et terningkast 5 eller 6 burde sette seg ned å høre gjennom de fire første skivene, og kanskje tilogmed den svarte og tenke seg om en gang til
Og Martin: jeg er da klar over at de har hatt lange låter før. Forskjellen er at før lagde de fete riff, og ikke minst var i stand til å arrangere en låt på en skikkelig måte. Nå bare repeterer de halvdårlige riff til det kjedsommelige. Da er det bedre å fatte seg i korthet
Jeg har selv et lidenskapelig forhold til musikk, men holder meg på det nivået at jeg synser om det meste, både hva gjelder selve musikken og den tekniske kvaliteten.
Nå har jeg altså brukt hele kvelden siden Dagsrevyen til å lytte på albumet, om og om igjen, og jeg må si at jeg sliter å høre denne vrengingen. Nevn en låt og et tidsinterval i låten, så skal jeg prøve.
Jeg lytter for øvrig til Metallica på regelmessig basis. Det går mest i «de tre vanlige», det vil si «Master», «RTL» og «Justice», men også «Metallica» og «Kill ‘Em All» får gjennomgå. Den komplette samlingen min består for øvrig av følgende:
[1982] Metal Massacre Volume 1
[1982] No Life ’til Leather (Demo)
[1982] Power Metal (Demo)
[1982] Ron McGovney’s ’82 Garage Demo (Demo)
[1983] Kill ‘Em All
[1984] Ride The Lightning
[1986] Master Of Puppets
[1988] …And Justice For All
[1991] Metallica
[1996] Load
[1997] Acoustic Metal (Bootleg)
[1997] Reload
[1998] Garage Inc
[1999] S&M
[2003] St. Anger
[2003] Live in Oslo Spektrum
[2008] Death Magnetic
Outtakes 82-83 With Dave Mustang
Skulle mene at dette er den definitive listen, så jeg tør påstå at jeg har hørt igjennom det som er verdt å høre.
Såppass
Sjøl har jeg:
[1983] Kill ‘Em All
[1984] Ride The Lightning
[1986] Master Of Puppets
[1988] …And Justice For All
[1991] Metallica
[1992?] Live Binge and Purge
[2003] St. Anger
…og kjøper vel den nye også. Har jeg brukt penger på St. Anger så blir det for dumt å ikke ha den nye som faktisk er hørbar!
Falt som du ser av når Load kom ut. Har ikke kjøpt den nye enda, og har demoene på mp3
Har også noen flere demoer mellom de 3 første skivene.
Personlig favoritt er Kill ‘Em All eller …and Justice for All.
Når det gjeldere nyere thrash fra gamle thrash-helter så kjøpte jeg meg siste Testament idag, og den virker helt ålreit. Siste Slayer er også laaaangt bedre enn hva Metallica presterer selvom de heller ikke gjentar hine hårde dagers bragder…
Skurring: Singelen og The Judas Kiss er såvidt jeg husker de styggeste. Prøv Singelen rundt 1:53. Omtrent hele refrenget vrenger hele veien. Gitarene og trommene. Dette er umulig å ikke høre. Når trommerullen går fra 2:16 rister headsettet (og ikke på den gode måten). Jeg hører forsåvidt vrenging allerede på introen (skarpslagene). (Faen, refreng #2 er nesten enda verre. BRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR)
@Martin og Christian: Dere har bra samlinger av studiomusikk, men live-opptak av Metallica er i mine øyne langt mer interssant enn studioalbum. Live Binge and Purge som Christian har er et must-have for en hver Metallica fan. De har også en konsert på DVD fra 98 (Fort Knox tror jeg), men dessverre med litt for mye Load/Reload stuff.
Dere er sikkert klar over andre live-muligheter som en del live video fra feks Rock am Ring og en del andre konserter, utallige bootlegs, masse mp3 på internett (for den som driver med slik) og ikke minst så er alle de nyeste konsertene tilgjengelig på http://www.livemetallica.com/ (mp3 og flac). Jeg har spesielt sansen for liveopptak i tidsrommet ca 88 til 93 og har en god del av det.
@Martin:
Pen liste, men den kunne vært mye lengre ![]()
Et tips: Sjekk ut Live Shit: Binge & Purge! Definitivt den beste Live-utgivelsen til Metallica ![]()
Angående video, så kan du også ta en titt på Cliff’ Em All
Billetter skal jeg skaffe meg til Kjøpenhavn, blir båt + konsert denne gangen!
Nei, det var heller ikke feil jeg siktet til, men hvordan forskjellige encodere gir forskjellig lydbilde på samme album.
Hvem er forresten denne «illsinte gjengen beinharde fans» og hvor finner jeg de «profesjonelle lydteknikerne»? Er det mange av dem der ute, ell?
Har for øvrig ikke hatt tid til å sjekke ut sporene ennå, men skal prøve å få tid til det i morgen.
http://idolator.com/5054816/metallica-hurts-my-ears-and-i-like-death-magnetic
http://www.rollingstone.com/news/story/23318545/fans_complain_metallica_disc_is_too_loud
http://online.wsj.com/article/SB122228767729272339.html?mod=googlenews_wsj#articleTabs%3Darticle
http://mastering-media.blogspot.com/2008/09/metallica-death-magnetic-stop-loudness.html
Rundt 11.000 mennesker har skrevet under på et opprop om å remastre skiva
Ett eller annet sted finnes det en uttalelse fra en av lydteknikerene på skiva også, fant den ikke igjen nå. Uansett, det er mengder med stoff om dette. Jeg er ikke den eneste som syns lyden på skiva stinker.
Christian skrev:
Rundt 11.000 mennesker har skrevet under på et opprop om å remastre skiva
He he, kanskje jeg skulle signere i medlidenhet for deg?
Ellers har jeg startet mitt eget lille prosjekt for å fremprovosere mer finslepne ører. Det innebærer at jeg lytter igjennom de klassiske perlene Master, RTL og Justice, før jeg hører Death Magnetic på nytt. Ingenting sofistikert, men greit å høre albumene i forhold til hverandre.
Tok du ellers hintet om encoderen? Kanskje noen kunne skaffet meg en kopi av Guitar Hero-versjonen, bare for å sammenligne?
http://thepiratebay.org/torrent/4414109/Metallica.Death.Magnetic._GUITAR_HERO_III_MP3_VBR256KBPS_Extreme og mange andre på samme sted.
Tror jeg missa hint om encoderen?
Har hørt en versjon jeg ikke kjenner ripperen bak, og en fra grip, som normalt er veldig bra. Hørte også låta på radio idag, og den versjonen er ihvertfall helt forferdelig. Jeg må stresse at jeg ikke er primadonna og “flinkis” her nå altså. Jeg trenger ikke å konsentrere meg det minste for å høre at den versjonen av “The day …” som går på radio er messed up.
Men for all del, om du ikke hører det er det kanskje best å la være å lete
Sammenligning mellom de gamle og den nye tror jeg ikke hjelper deg til annet enn å høre forskjellig type lydbilde. Sammenligning mellom orginalen og GH-rippen derimot, vil fort gi deg inntrykk av hva som feiler orginalen. Men som sagt: på eget ansvar, har du først merket det blir du ikke kvitt det med det første
Foretrekker å holde meg unna Piratbukta, men…
Jo, dette med encoderen. Jeg har brukt flere forskjellige encodere som gir svært forskjellig resultat, selv om man setter dem opp til å produsere helt identiske filer. Her går det kun i FLAC og det beste eksempelet finner man ved å rippe Kraftwerk-skiver. Det er så perfekt produsert musikk at det er særdeles enkelt å høre forskjell på gode og dårlige encodere. Jeg har blant annet brukt en encoder som konsekvent produserte rip som var alt for høyt og ødela lyden, mens Max gjør en god jobb.
Men for all del, om du ikke hører det er det kanskje best å la være å lete
Ja, det er nok best. Nå sitter jeg i hvert fall her og koser meg med «Damage, Inc.». Ikke usannsynlig en av de beste låtene Metallica har produsert, den og «Orion». Master er et fantastisk bra album, selv om jeg personlig holder Justice som favoritten, tett fulgt av Master og deretter RTL.
Sammenligning mellom de gamle og den nye tror jeg ikke hjelper deg til annet enn å høre forskjellig type lydbilde. Sammenligning mellom orginalen og GH-rippen derimot, vil fort gi deg inntrykk av hva som feiler orginalen. Men som sagt: på eget ansvar, har du først merket det blir du ikke kvitt det med det første
Jeg får se hva jeg gjør. Death Magnetic fungerer fint i mine ører, så det er kanskje best å la være.
Ellers satt jeg og funderte på om jeg kom til å lytte til Death Magnetic på regelmessig basis. Svaret er nok ja, hvilket også kvalifiserer bra til en eventuell femmer, dersom jeg skulle kastet terning.
Fikk du fikset deg billetter til konserten til sommeren da?
Jeg blir i hvert fall å befinne meg i Spektrum da
Men synd det ble Spektrum. Har vel ennå tilgode å oppleve en god konsert av noen som spiller høyt der
Men, det er vel muligheter fortsatt for at det kan annonseres flere konserter i Norge – i hvert fall sir ryktene så…
(blir forresten spennende å se hvordan Telenor Arena er som konsertarena – AC/DC ut på nyåret
Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.
Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Eventuelle tracback ser du under.
Enda flere artikler? Besøk arkivet.
Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT og IT-politikk. Martin arbeider til daglig som seniorrådgiver, foredragsholder og skribent i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Les mer...
© 1995-2012 Martin Bekkelund
Opphavsrett • RSS • Kontakt
Espen Willersrud
14. oktober 2008 23.40
Ja, det er sannelig ikke så verst! Men nå må jeg faktisk si at jeg har latt være å fordype meg nærmere i det albumet som en følge av Mads Eriksen, noe ubevist riktig nok. Men alle kan ta feil!