fredag 5. juni 2009 • 32 kommentarer
Nå har jeg falt for fristelsen av å videoblogge. I første utgave av Turtips får du noen smarte tips til hvordan du organiserer og pakker alt du trenger for å gjøre opp lys og varme når du er på tur.
Tilbakemeldinger på tiltaket mottas selvsagt med stor takk! Spesielt ønsker jeg innspill på lyd- og bildekvalitet, lengde, formalitet og aktuelle temaer.
Bildekvaliteten var bra, men du høres litt “fjern” ut. En mygg, evt en god, retningsstyrt mikrofon hadde hjulpet. Bakgrunnsmusikken var forholdsvis OK, men *litt* forstyrrende i og med at stemmen din er noe fjern. Bakgrunn og lyssetting var bra, med lite/ingen slagskygge. Utsnittet var også godt, og det var greit å se hva du holdt på med/hadde på bordet, og hverken hender eller hode kom utenfor bildet. Bra!
Du kunne kanskje sett litt mer inn i kameraenn på tingene når du snakker om dem, og heller ta på/peke på tingene du snakker om for å trekke fokus mot dem. Det kan se ut som kameraet står litt skjevt, men det er kanskje bordkanten som er buet?
Veldig bra!
Siden det er turtips nummer 1, så kommer det vel flere… Det tekniske er allerede kommentert, og det har jeg ikke så mange synspunkter på.
Men jeg vil tippe at det meste av de produktene du viser frem er mulig å få kjøpt på nett. Sånn sett hadde jeg satt pris på lenker til hvor jeg kan kjøpe utstyret – uten at du trenger å drive direkte reklame for en spesiell (nett)butikk.
(Jeg ble litt nysgjerrig på den vanntette posen du viste frem.)
Det blir litt mer jobb for deg, men videoen blir kanskje enda mer nyttig for oss som er turinteressert.
Takk for tips!
Twitter: @leifole
Passe lengde, bra innhold og en god start! Som de andre også påpeker så vil jeg anbefale deg en mic etterhvert, samt at du ser mer inn i kameraet. Det er klart det er litt uvant i starten, men her snakker vi en til en kommunikasjon og derfor viktig med øyekontakt. Jeg tok meg selv i å se mer på pulten, veggen og alt rundt enn å se på deg og da mister man fort fokus.
Men kjempebra start! Dette er noe vi trenger, si ifra hvis jeg skal hjelpe deg å få den ut på iTunes og PodCast.no.
Gleder meg til neste episode
Du snakket høyt og tydelig, og kommuniserte ganske godt med publikum. Kunne kanskje sett mer rett i kamera, og som nevnt tidligere satt opp litt bedre lysforhold, slik at bilde ble mer “spennende” å se på. Og kunne vurdert å satt en mic, eller brukt mygg.
Den var akkurat lang nok, og fikk nesten en bygutt til å ha lysten til å dra på fjellet, så god nok var den!
Godt jobbet.
Tusen takk for alle gode tilbakemeldinger! Dette er veldig bra!
Jeg bruker her en retningsstyrt mikrofon fra Røde, men jeg trenger åpenbart å trene litt på hvordan jeg bruker den.
Er også enig i at bildet blir litt mørkt, men er usikker på hvordan jeg skal løse det, all den tid jeg ikke har noen gode lyskilder tilgjengelig. Skal se hva jeg finner av lamper til neste gang.
Når det gjelder musikken skal jeg dempe den enda mer neste gang. I dette opptaket reduseres volumet på musikken til 4 %, men den kan med fordel reduseres enda mer. Prøvde meg også uten bakgrunnsmusikk, men det ble litt tamt igjen.
Jeg jobbet mye med utsnittet for å få det til å passe. Jeg har en stor, hvit vegg i stua og brukte nesten tre kvarter på plassering av kamera, bord, stol og ikke minst meg selv. Ble en del gule lapper for å sjekke hvor kantene på kameraet gikk.
Jeg skal også jobbe litt med kameratekke, hvordan se i kamera og så videre. Krever nok litt trening. Og ja, forhåndsvisningsbildet er definitivt ikke heldig.
Også et godt tips om produktlenker. Jeg ønsker i utgangspunktet ikke at dette skal bli ren produktblogging, men heller ha fokus på de gode tipsene, men vet av egen erfaring at jeg ofte er ute etter produktene selv. Skal se om jeg kan få integrert det på en god måte, uten at det fremstår som reklame, spam eller irriterende.
Den vanntette pakkposen er av typen Sea to Summit. XXL selger de fleste størrelsene. Dette er 1 liter.
Dette med publisering på iTunes og PodCast.no er spennende, Thomas. Kanskje du vil skrive noen ord om hvordan?
Hyggelig å høre at det inspirerer selv sliterne i asfaltjungelen. Da har jeg oppnådd noe svært viktig.
Kom gjerne også med ønsker for nye episoder av Turtips!
Jammen det regnet i går, Espen!
Neida, jeg vurderte faktisk å finne meg en stubbe i skogen. Tror det får bli neste tips, men trenger litt mer planlegging og fulladet batteri på både kamera, mikrofon og Mac.
Jeg puslet litt med tanken om å putte inn tekst som sitter fiksert over hvert produkt, Christian. Husker ikke hva teknikken heter, men den har et bestemt navn. Kanskje noen vet?
Haha Martin, genial ide. Jeg vil vite litt om hvilket program du bruker for å redigere (tar som en selvfølge at dette skjer på mac). Hvor finner du gratis musikk? Urlz plz.
Terningkast: 4 for innhold (ikke takk for oppmerksomheten
)
Terningkast: 3 for teknisk gjennomførelse (retningsbestemt mic trenger trening, eller mygg som sagt før)
Terningkast: 12 for idé
Nå må jeg innrømme at jeg er lat og ikke leser de andre kommentarene grundig, så det kan bli litt gjentagelser, men her kommer mine tanker.
Musikken i bakgrunnen fungerer ikke. Det er et litt vanskelig virkemiddel i en videoblogg som denne, og jeg vil anbefale deg å kutte det helt ut. Nøy deg med musikk ved intro og utgang/rulletekst. Musikken kan gjerne gli litt fra introen og ut der du snakker for en bedre overgang. Hvis du vil ha bakgrunnsmusikk anbefaler jeg deg å finne noe med et mer sammenhengende lydbilde, den veldig kontrastpregede musikken (stillhet-xylofon-stillhet) blir fort distraherende.
Rent plasseringsmessig, prøv å ha kameraet litt mer skrått langs bordet, og plasser deg selv på skrått ut fra bordet i det gyldne snitt (altså ikke midt i bildet, men i en av bildets vertikale tredjedeler). Sittestillingen din i forhold til bordet virker litt stiv, og kombinert med at du er midt i bildet er ikke det heldig. Hvis du utnytter det gyldne snitt mer, får en mer avslappet og naturlig sittestilling som ikke er så rett-på-bordet og får et litt mer spennende bilde med dybde gjennom å plassere kameraet mer skrått i forhold til bord og vegg har du kommet langt med tre veldig enkle grep.
Bildeteknisk er det litt mørkt og svakt på farger. Filtre i Final Cut Express gjør mye av jobben her, men om mulig kan du også skru på mer lys rundt deg. Du kan også med hell fjerne litt luft over hodet ditt (altså vippe kameraet litt ned) slik at utsnittet blir tettere.
Lydmessig har mange bedt om bedre mic, og det tror jeg kan være et lurt grep. Du kan også forbedre lyden ved å fikle med equalizer i Final Cut Express.
Ellers har mange påpekt at du bør se mer i kamera, og det er jeg enig i.
I fremtiden hadde det også vært kult om du kunne viklet inn egne bilder fra skog og mark dersom det passer inn med det du sier. Både kult visuelt og en behagelig avveksling, sammenhengende video fra én vinkel uten avbrudd kan fort bli litt tungt.
Men, ikke ta en så lang kommentar som et negativt tegn. Jeg synes ideen din er knallbra, og det er kjempetøft at du prøver deg på videoblogg. Dette er en veldig god start. Jeg vil med glede følge med på fremtidige episoder, og det er jeg sikker på at mange andre også vil. Flott prosjekt!
Jeg må forøvrig legge til at jeg prøvde meg i desember med å filme ute, og lage noe bra tur-relatert i kategorien videoblogg. DV-kasetten ble arkivert for evigheten. Så jeg skal ikke påstå at det er lett å bare gå ut for å lage noe.
Men jeg skal ikke nøle på en påstand om at det øker troverdigheten å snakke om turtips ute… Men så er jo jeg kravstor innenfor denne kategorien. Og det er uansett bare jeg som har kommet med dette innspillet
Men for å mene noe som andre også mener syns jeg det er en god ide å lage en liste med linker til relevante ting, som alle produktene som er med. Et godt eksempel her: http://www.photoshopusertv.com/2009/05/photoshopuser-tv-episode-187-may-25-2009/
Igjen takk for mange svært gode tilbakemeldinger. Dette er første gangen jeg begir meg ut i videoblogging, så alle innspill leses med stor iver.
Musikken som er brukt fant jeg via Creative Commons’ Content Directories. Det er usannsynlig mye søppel å finne via denne oversikten, men det finnes også mye bra.
Bakgrunnsmusikken blir fjernet i fremtidige episoder. Ideelt sett skulle jeg hatt min egen kjenningsmelodi, så jeg får se om jeg klarer å skru sammen noe med GarageBand.
Denne episoden av Turtips er skrudd sammen med iMovie, men allerede nå ser jeg noen klare begrensninger med iMovie, så jeg bestilte Final Cut Express. Kikket på fri programvare for samme formålet, men de var — hva skal jeg si? — mindre gode.
Spesielt vil jeg takke for tips om lyd, bilde og plassering. Her har jeg mye å lære, så du som leser får bære over med at det kanskje sklir sakte fremover i de kommende episodene.
Sindre, da. Du vet vel at alle barske gutter har med en liten håndfull tørr bjørkenever som brukes til å tenne opp hvis alt er vått? Selv har jeg en hel bøtte stående på hytta.
Til denne episoden har jeg lånt jobbens Canon HF10, men har selv gått til anskaffelse av et svært enkelt og billig Flip Ultra HD. Anmeldelse av dette kommer.
Jeg tar selvfølgelig også til etterretning at troverdigheten til Turtips øker ved å være ute. Hvem vet, kanskje jeg tar meg en tur ut allerede i kveld.
Liste over produkter skal også med i fremtidige episoder.
Merker at jeg begynner å få sansen for videoblogging (på norsk) – først SofaPrat, og så Turprat. Du har allerede fått en god dose feedback, Martin, så det blir vel bare repeat om jeg sier det samme (logisk nok).
Men må si det er en bra start — vellykket! Så det neste jeg tenker du bør fokusere på er lyd (flere har også nevnt nogen lunde like tips);
- stemmen din blir litt “borte”, tips ang. mic er gitt
- bakgrunnsmusikk synes jeg var både og; skjønner deg at det hadde blitt litt tamt uten, men ble visst litt slitsomt med også,
- flott om du hadde kommet deg ut — da blir ikke lyden av stemmen din så tam i det “store, tomme rommet”. Har ikke så god greie på dette, men antar at det også blir bedre med ordentlig mic. Nå kommer det en svak ekko som jeg synes gjør det litt amatørmessig (i motsetning til resten), om du skjønner meg. ![]()
- Intromusikken er veldig høy i forhold til stemmen. Og stemmen er vel generelt litt lav i.o.m. at lyden av at du tar ut tingene er veldig høy. Satt opp lydkortet veldig for å høre deg, og datt nesten av stolen da den satans høye outromusikken kom, hehe. ![]()
- Det er jo tross alt en videoblogg — ikke en dokumentar fra BBC — tror ikke kvaliteten spiller så stor rolle, nå er den bra nok, mener jeg.
Dette er selvfølgelig bare flisespikking, fordi det virket så bra ellers! Du presenterer sakene proft, så gleder meg til videre titting. “Konklusjon”: generelt bedre lydopptak og -miksing og enda morsommere om du tar med oss ut!
Hei
Fin video med bra innhold.
Bare et par ting om lyden som kanskje har blitt nevnt før Syntes bakgrunnsmusikken er litt forstyrrende, fordi det er sånn “pling, pause, pling, pause”. Hvis du finner musikk med jevnere lydbilde er det bedre å bruke. Pass også på at den ikke forstyrrer stemmen din for mye, dvs at det helst skal ligge i et annet frekvensområde. Og absolutt ikke med vokal. Ellers syntes jeg at bakrunnsmusikk bør brukes.
En annen ting er at stemmen din var ganske lav, mens musikken på slutten var høy. jeg skrudde opp lyden på PCen når du snakket, men når du var ferdig og musikken ble skrudd opp igjen, ble det veldig høyt. Pass på dette.
Ellers, takk for nyttige tips, også for oss som heller drar på tur på sjøen enn på fjellet
-Knut
God idé, Tormod!
Jeg hadde faktisk en plan om å lage en telt-episode, blant annet med hvordan man slår opp et telt. Overraskende mange som ikke får til dette på en god måte. Kan jo lage en utvidet greie hvor jeg går igjennom alt fra valg av camp og plassering av telt til hvordan det reises og strammes.
Ja, mat er jo et kapittel for seg. For den som orker å tenke selv, samt å bære med litt ekstra, finnes det mye mer spennende enn Real Turmat. Selv om det riktignok har blitt vesentlig bedre og fått større utvalg.
Jeg har et par turoppskrifter som fungerer bra, som kan være verdt å dele.
Kom gjerne med flere ønsker.
Har ikke sett videoen over (grunnet en kombinasjon av eldgammel hardware og et operativsystem som ikke er heeeelt komfortabelt med Flash), så vet ikke hva du har sagt om emnet, men en ting jeg tror kan være interessant for mange er pakking av sekk.
Hvor skal man legge hva, vanntett pakking, hva burde man ha tilgjengelig, hvorfor er det lite smart med masse ting som dingler fra sekken, av/på med sekk etc.. Og så kanskje til og med litt om pakkramme vs. ergonomiske sekker..
Forresten knakandes ide
Eneste jeg ikke liker med videoblogging er at man ikke lett kan “slå opp” i dem. Men det er vel naturen til levende bilde noen år til..
En ting jeg glemte. Bakgrunnsmusikken var veldig fin og passet utmerket. Hvis noen har lyst å laste den ned så finnes den på http://www.g-pi-planet.com/music/Flocon.mp3
Litt ang. bakgrunnsmusikken. Den fungerte bra, de rette tonene for temaet og valget var på den måten bra. Det var heller ikke, etter mitt skjønn, noe problem med den under selve foredraget ditt, da den var dempet. Problemet var litt mer merkbart i starten og slutten når det var udempet. For meg som satt med head-set ble det litt i overkant høyt.
Ellers en genial ting du presenterte. Definitivt noe jeg skal kjøpe meg til jeg skal på tur om en måneds tid.
Pakking av sekk er ypperlig materiale for et Turtips, Atle. Selv med det samme utstyret i sekken kan riktig pakking av sekk være forskjellen på en god og dårlig tur.
De tre poengene er noe man leser om overalt hvor det snakkes eller skrives om presentasjonsteknikk. Det er vel noe politikerne har plukket opp derfra. Selv bruker jeg det som regel i mine presentasjoner, men gjør gjerne unntak når målgruppen tillater det.
Igjen også stor takk for alle innspill og hyggelige tilbakemeldinger!
Hei! Enig i det fleste kommentarene, men kan komme med et tips til. I Final Cut Express, kan man fargejustere og lette på skygger o.l,, og siden jeg du har brukt ganske flatt lys, er det enkel sak å justere på fargene og kanskje gjøre ansiktet ditt litt lysere i forhold til omgivelsene. Det er en gratis plugin som kan gjøre denne jobbben endel enklere. Kan finne ut hva den heter hvis du er interessert.
Ellers stusset jeg litt på det du sa med nettet til Primus-lykta. Mente du egentlig glødnett? Glødnett er noe man er nødt til å skifte når den er oppbrukt, men hvor lenge hvert glødnett varer er jeg usikker på. Kjøpte nemlig lykta i dag og har således ikke fått testet den ut
Ellers ser jeg fram til turtips nr. 2!
Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.
Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Følgende sider har allerede lagt igjen tracback:
Enda flere artikler? Besøk arkivet.
Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT, politikk og friluftsliv, gjerne i en salig miks. Martin arbeider til daglig som rådgiver i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Besøk siden Om Martin for mer informasjon.
© 1995-2010 Martin Bekkelund
Opphavsrett • RSS • Kontakt
Stian
5. juni 2009 12.33
Kjempetiltak! Fikk lyst å ta en tur i fjellet nå