09.09.10 • 2 kommentarer
På to år har det åpenbart skjedd mye i liggeunderlagbransjen. Mitt gamle liggeunderlag veide plutselig tre ganger så mye som de letteste liggeunderlagene. I tillegg tok det minst tre ganger så mye plass.
For et par år siden gikk jeg til anskaffelse av et (selv)oppblåsbart liggeunderlag fra Mammut. Det var langt, bredt og tykt, og det man kan kategorisere som et liggeunderlag i luksusklassen. Alle som er mye på tur vet verdien av å jakte gram. Kan man hente noen gram på alt man har av utstyr, resulterer det i en lettere og mindre sekk, som igjen resulterer en bedre turopplevelse.
Med dette i bakhodet gikk jeg til anskaffelse av et Therm-a-Rest NeoAir L. Etter en sommer med Therm-a-Rest NeoAir L er erfaringsgrunnlaget godt nok til å publisere en test.

| Vekt | 550 g |
| Volum | Ca. 1 liter |
| Dimensjoner (B x L x T) | 63 x 196 x 6,3 cm. |
| Pris (ca) | 2000,- kroner på Sportsnett |
Produsenten anbefaler at man ikke ligger rett på bakken med Therm-a-Rest NeoAir L. Til det virker underlaget litt for tynt. Det er prisen man betaler for mindre vekt og volum. Imidlertid har jeg brukt det et par netter direkte på bakken, hvor jeg har vært svært nøye med å renske for kongler, kvist og stein, uten at det har punktert.
Therm-a-Rest NeoAir L er ikke et underlag for vinterbruk. Siden det er uisolert har det ingen isolasjonsevne mot bakken. For de resterende tre sesongene fungerer det utmerket, og du sover godt på det.
Therm-a-Rest NeoAir L er et dyrt underlag, men hvis pris er underordnet og vekt og volum er det viktigste, er Therm-a-Rest NeoAir L det perfekte valg for deg som vil bære lett og samtidig sove godt.

Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.
Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Eventuelle tracback ser du under.
Enda flere artikler? Besøk arkivet.
Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT og IT-politikk. Martin arbeider til daglig som seniorrådgiver, foredragsholder og skribent i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Les mer...
© 1995-2012 Martin Bekkelund
Opphavsrett • RSS • Kontakt
Anders
13. september 2010 9.26
Det som jeg merket meg da jeg så på dette underlaget var at det virket “bråkete”. Stoffet virket stivt og lager en slags knitrelyd når man klemmer på det. Jeg ser for meg at dette kan være plagsomt når man prøver å sove, men ettersom du ikke har kommentert det er dette kanskje ikke tilfellet?