Nå kommer de nye bankkortene

Blir vi egentlig sikrere med de nye bankkortene?

Aftenposten skriver den 5. august om de nye bankkortene som introduseres i løpet av høsten.

Teknologien er ikke spesielt ny og kalles smartkort. En liten gullfarget brikke på omtrent 1 x 1 cm, montert på et kort i kredittkortformat. Du har kanskje sett de, på bibliotekets lånekort, studentkortet eller andre kort.

Aftenposten skriver at dette vil bli ditt sikreste kort mot svindel, ettersom kortene er vanskeligere å kopiere, samt har innebygget logikk som kan sperre kortet hvis det f.eks. blir stjålet.

Nå er det alltid slik at velbrukt og utbredt teknologi (som f.eks. de tradisjonelle bankkortene med magnetstripe) alltid vil være gjenstand for svindel, kopiering etc. Når smartkort tas i bruk, påstår jeg at sikkerheten vil være bedre, men at det allikevel vil være mulig å utføre svindel. Det er kun snakk om teknologi som må knekkes og det vil bare være et spørsmål om tid før vi hører om de første smartkort-svindlene.

Til daglig arbeider jeg bl.a. med butikkløsninger og har vært med på å utvikle og installere løsninger for flere kjente, store kjeder i Norge. Dette innebærer også bankterminalløsningene.

De fleste terminaler av nyere dato har smartkortleser, og er således klargjort for å lese av de nye kortene. Før de tas i bruk må programvaren (enten den innebygde, som finnes i bl.a. Banjo fra Steria eller PC-programvaren til f.eks. TPP fra samme produsent) være klargjort for å håndtere smartkort.

Jeg har selv vært med på å utføre noen enkle tester, sammen med to partnere, for å se hvor enkelt det er å avlese nettverkspakker som inneholder bl.a. kredittkortnummer. Du ville blitt overrasket over resultatet! Dette forutsetter at man har tilgang til et butikknettverk hvor bankkorttransaksjonene sendes ukryptert over nettverket. Metoden kan ikke benyttes til å lese annet enn kredittkortnummer, da de tradisjonelle debetkortene alltid utveksler informasjon med bankterminalen, og således ikke sender informasjon om verken kortnummer eller pin-kode over nettverket. Metoden er den samme, uavhengig av kortleverandør, leverandør av bankterminaler og annet utstyr.

I løpet av de nærmeste ukene, skal jeg igjen utføre bl.a. samme tester, denne gangen med smartkort, samt klargjøre noen av våre største kunders applikasjoner for smartkort. Det blir en spennende høst!

Martin :-)

  • Digg
  • del.icio.us
  • co.mments
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Reddit
  • TwitThis

Legg igjen en kommentar

Før du poster en kommentar må du være kjent med retningslinjene for kommentarposting, samt personvernpolitikken for bekkelund.net.

Felter merket med * må fylles ut. Din e-postadresse vil ikke være synlig.

Formatering med XHTML: Du kan bruke disse elementene til formatering: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> . Tekstbaserte uttrykksikoner konverteres automatisk til bilder. Hjelp til formatering.

Martin Bekkelund er fornøyd bruker av WordPress med hjemmelaget tema.
Du kan abonnere på både artikler som Atom, RSS 2.0 eller RSS 0.92, samt kommentarer som RSS 2.0.
Denne artikkelen ble til ved hjelp av 11 kopper espresso konsumert på 0.512 minutter.

Informasjon om opphavsrett og lisensiering 1995 - 2009 Martin Bekkelund
xhtml
css
rss
cc
508
aaa
v6.09