Eller besøk arkivet

Martin på nettet

Med Martins øyne

Den ultimate mobiltelefonen

13. Mars 2006

Jeg er på utkikk etter ny mobiltelefon. I motsetning til alle (?) andre er designet underordnet for meg. Jeg er hovedsakelig ute etter funksjonaliteten, ikke designet, selv om den gjerne kan være lekker for øyet også. Søket etter den ultimate mobiltelefonen er i gang.

Noen krav / ønsker:

  • WLAN
  • Helst 3G
  • Kompatibel med Microsoft Exchange Server / Exchange-klient
  • Mulighet for ekstra minnekort
  • Blåtann
  • GPS
  • Gjerne QWERTY-tastatur
  • Java-kompatibel
  • Kan åpne (og helst også lagre) Microsoft Office-dokumenter, og helst også noen åpne standarder
  • Kamera (video og stillbilder) med blitz
  • Kan kjøre en moderne nettleser
  • MP3-spiller (og gjerne også OGG)
  • Videospiller med støtte for de mest vanlige, åpne formatene
  • Gjerne uPnP-støtte
  • IrDa
  • Helst støtte for Putty, Citrix og TS

Noe vesentlig jeg mangler?

Poenget er at jeg skal kunne koble meg til jobbens Exchange-miljø for mobile enheter via WLAN. Jeg bruker dette tidvis i dag, men syntes det er svært upraktisk med både PDA og telefon. Synkronisering av data er uaktuelt for fremtiden. Jeg er lei av manuell eller halvautomatisk synkronisering av data. Videre er jeg klar for terminalbasert tilgang til maskiner. I dag benytter jeg Putty mot mine private maskiner, hvilket fyllet behovet på den private siden. På jobben er jeg derimot interessert i tilgang via Citrix eller TS.

Finnes telefonen jeg ønsker meg? Legg igjen et tips som en kommentar. :-)

8 kommentarer

  1. Ser at min Nokia N70 ikke på langt nær oppfyller alle krav, men om du mot formodning skulle gå ned på kravene er jeg godt fornøyd med den, sånn at du vet! Du vet hvor du finner meg om du vil ha noen flere detaljer.

  2. Jeg har faktisk smugtittet på en N80, Espen. :-) Hvordan er forresten hastigheten? Min gamle 6600 er ikke verdens raskeste og har dessuten litt mye bugs.

  3. Jeg har innsett at mine ønsker og mobiltelefonprodusentenes nåværende teknologi er ikke helt samstemte. Det er for vanskelig å bruke telefonen opp mot både PC, Mac og andre systemer. Når jeg sier vanskelig mener jeg at jeg må faktisk gjøre noe, jeg må knote for lenge før ting fungerer slik det skal. Noe jeg velger å tro ikke skyldes min inkompetansje, men heller at produsentene har valgt å utsette lanseringen av løsningen på mine krav en stund til.

    Som de sier; in due time.

  4. Etter min mening mangler det noe vesentlig:

    - Ringe/motta samtaler
    - Sende/motta SMS

    Det var mine krav da jeg kjøpte ny telefon i går… :-)

  5. Det er mine krav også, til det blir utviklet en duppeditt med telefon, MP3-spiller (15gb+) og kamera i ett. Det er så kjedelig å ha 3 klumper i lomma!

  6. Torbjørn: Jeg fjernet både samtaler og meldinger fra kravspesifikasjonen, ettersom jeg får så sabla mye av begge deler og således ønsker å bli kvitt det. ;-)

  7. Jeg fant ut at min telefon har “profilen” med navnet frakoblet, det betyr at telefonen er frakoblet nettet, mens radio, kalender, MP3-spiller og andre unyttige funksjoner fortsatt kan benyttes, egentlig ganske idielt i perioder, blant annet på fly!

    Men helt klart, fonen kunne vært raskere. Men den funker helt ok… bedre fornøyd en med min forrige! Lite buggs!

  8. Det er faktisk utrolig genialt, Espen! Selv benytter jeg gjerne lydløs uten vibrering for å få fred, men man er selvfølgelig tilkoblet nettet, noe som kan være problematisk for eksempel på fly, slik du nevner.

    Det burde kanskje tilføyes ønskelisten. :-)

Si noe du også

Ved å trykke Post kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bruk av bekkelund.net.

Trackback og Pingback

Opphavsrett Martin Bekkelund © 1995-2009
Informasjon om opphavsrettRSSKontakt