Den nyheten var du kjapt ute med gitt! Jeg hadde i hvert fall ikke fått med meg den nye lanseringen enda, men det var godt, for da har jeg noe å kose meg med i morgen også. ![]()
Selv skal jeg ta fatt på installasjon på en virtuell maskin straks jeg har litt ledig tid på en regntung dag.
Det er gøy med virtuelle maskiner, jeg har selv to slike maskiner installert på PC-en jeg bruker til daglig (med VMware), der har jeg en Fedora installasjon og en ekstra Windows XP-installasjon, den sistnevnte bruker jeg til å teste ut IE7 med. Men så har jeg fått tak i en eldre PC for en billig penge for ikke så lenge siden, og den kjører jeg per dags dato Ubuntu på, så i morgen så slenger jeg inn Ubuntu 6.06 på den, det er tross alt testing den er ment for, og testing skal det bli!
Virtuelle maskiner er en liten genistrek. Riktignok krever de sitt av både maskinvare og lagringsplass, men det er utrolig praktisk å ha noen mal-installasjoner hvor man kan boltre seg uhemmet.
For øyeblikket bruker jeg ingen virtuelle maskiner, men jeg holder på å sette opp en med Dapper Drake, en Windows XP for test av Office 2007 og en Windows Server 2003 for SharePoint. Hos meg går det i Microsoft Virtual PC, ettersom jeg har lisens til det på jobben.
Ellers benyttes det en virtuell maskin for alt vi gjør på oppetid.no. Veldig greit å ta en kopi av driftsmiljøet før det gjøres noen litt større endringer, oppgraderinger, eller liknende. Sikrere er det også.
Jeg ser du skriver i artikkelen du lenker til at man minimum burde ha 2GB minne når man kjører Virtuel PC. Nå kjører ikke jeg Virtual PC (har aldri prøvd den), men jeg kan nevne at jeg kun har 1GB RAM på maskinen min (jeg bruker som nevnt VMware), og jeg kan ha kjørende både den ekstra XP-installasjonen og Fedora-installasjonen samtidig, og samtidig med dét igjen kan jeg jobbe med Adobe Photoshop og en rekke andre programmer på den «egentlige maskinen» uten at jeg i nevnverdig grad kan merke at jeg har lite minne. Kanskje Virtual PC krever mer minne enn VMware? Det ville i hvert fall vært helt typisk til å være et Microsoft-produkt! Hehe!
Kan jo nevne at jeg kommer til å kjøpe meg litt mer minne etter hvert, det er god plass til masse mer (maskinen er bare noen måneder gammel), og masse mer skal det bli …
PS: Maskinens spesifikkasjoner ellers er svært gode, og det kan jo kanskje bidra til å forbedre opplevelsen litt, på tross av litt lite minne, ikke vet jeg.
Det avhenger selvfølgelig av hva man skal gjøre med den virtuelle installasjonen, men for utviklingsformål og servertjenester som vi benytter på jobben bør det være litt spenst i maskinvaren for å få det hele til å snurre rundt med akseptabel hastighet. Microsoft Virtual PC er faktisk et godt produkt.
Jeg er lite imponert over 6.06, for plutselig er det problemer med å bruke det trådløse nettverkskortet mitt, 3Com 3CRWE154G72. Finner det noe merkelig at ting som har fungert så glimrende tidligere plutselig ikke skal fungere.
Ellers synes jeg 6.06 ser veldig lik ut de tidligere oppgavene, så mye av jobben er vel gjort på de mer “usynlige” delene for de ordinære brukerne. Jeg synes det er synd at de legger til LTS på et produkt jeg ikke kan bruke, men siden det nettopp er kommet regner jeg med det dukker opp en liten howto i løpet av omtrent en måned. Et lite søk avslører at jeg ikke er den eneste med problemer.
Server-utgaven høres fristende ut, men jeg synes Gentoo er mye mer interessant når jeg etter sommerferien sparker Trustix ut av serveren min.
Angående Virtual PC, så må jeg støtte deg på at 2 GB er et must hvis man skal bruke Virtual PC til annet enn lett leking. ![]()
Kanskje greit at jeg venter med oppgradering av verts-OS-et, for her i huset er det to trådløse 3Com-kort i bruk. Dette fungerer rett ut av boksen i 5.04, så det er merkelig at det ikke fungerer i etterfølgende versjoner. Har du forsøkt å spørre på Linux-gruppa på Usenet?
Nå vet jeg ikke om det er forskjeller på vår- og høstversjonene, annet enn at vårversjonene skal være rettet mot bedriftsmarkedet og høstversjonene mot hjemmemarkedet. Kanskje de har forskjellige driverbaser?
Litt søk på Google viser at det allerede er mye snakk om akkurat dette problemet. 6.06 finner kortet, gjenkjenner det og alt, men verktøyene som legges inn som standard klarer ikke å bruke det. Ved å installere KDE-verktøyer kan man bruke kortet til å søke etter nettverk, men klarer ikke å koble seg på.
Ser liten vits i å hive meg på med en “jeg har også samme problem” når det allerede er rapportert som feil og lange diskusjoner på nettet. Jeg regner med at det kommer en løsning på problemet, de har da gjort en god jobb hittil.
Før du poster en kommentar må du være kjent med retningslinjene for kommentarposting, samt personvernpolitikken for bekkelund.net.
Felter merket med * må fylles ut. Din e-postadresse vil ikke være synlig.
Formatering med XHTML: Du kan bruke disse elementene til formatering: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> . Tekstbaserte uttrykksikoner konverteres automatisk til bilder. Hjelp til formatering.
Martin Bekkelund er fornøyd bruker av WordPress med hjemmelaget tema.
Du kan abonnere på både artikler som Atom, RSS 2.0 eller RSS 0.92, samt kommentarer som RSS 2.0.
Denne artikkelen ble til ved hjelp av 13 kopper espresso konsumert på 0.486 minutter.