Eller besøk arkivet

Martin på nettet

Med Martins øyne

Vise skjulte filer i Finder

26. Februar 2007

Martins epletriks

For de uinnvidde, Finder er Mac OS X sin ekvivalent til Windows Utforsker. Er du litt mer en gjennomsnittlig nerd, får du plutselig behov for å se skjulte filer i Finder. Det er ikke like enkelt å vise skjulte filer som i Windows Utforsker, men her får du oppskriften.

  1. Åpne et terminalvindu. Dette finner du i “Programmer” og “Verktøy”.
  2. Skriv først: defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE
  3. Deretter skriver du: killall Finder

Det du nå har gjort er å fortelle operativsystemet at du ønsker å vise alle filer. Deretter har du restartet Finder. Skulle du ha behov for å reversere prosessen, gjør du som følger:

  1. Åpne et terminalvindu.
  2. Skriv først: defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE
  3. Deretter skriver du: killall Finder

Enkelt og greit. :-)

6 kommentarer

  1. defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE

    Takk for pekeren. Jeg glemmer å lete etter løsningen da jeg så langt har jobbet meg rundt problemet, men klipp og lim bør vel fungere :-)

  2. De som arbeider med f.eks. .htaccess vil ha glede av denne. :-)

  3. Ja. For meg er dog ikke problemet én og annet .htaccess, men de abnormt mange skjulte mappene og filene jeg får når jeg bruker “preview” og (andre programmer som bruker .* for å skjule filer) for å f.eks. se på bilder.

    Jeg har akkurat det samme problemet på FreeBSD-saken som står borte i kroken der å deler ut filer, men der har jeg ikke funnet en fungerende løsning enda og må fremdeles jobbe meg rundt problemet.

  4. Hvor lagres disse filene? Er det noe jeg bør ofre en tanke, eller fjernes de automagisk av batchjobbene som kjøres av OS X?

  5. Jeg synes det ligger “.TemporaryItems”, “._foo”, “.bar” osv. “over alt” jeg. Selv på et Samba-share (på FreeBSD) der jeg deler filer fra iMac’en havner det “.noe” oftere en jeg liker.

    Det er ikke store filer det er snakk om (typisk ~ 1KB) så plassbruk er det jo ikke snakk om, men det er litt “plagsomt” da jeg liker å holde fil-hierarkiene mine så ryddige som mulig og ofte deler mapper mellom “Mac” og “PC” via Samba.

    Det er sikkert noen der ute som vet mer om disse skjulte filene en meg; og dersom du ser noe som kan hinte om “hvem, hva, hvor” så skrik gjerne ut :D

  6. Jeg minnes vagt en diskusjon på no.it.os.mac.diverse om akkurat dette emnet. Hvis jeg husker rett kjører OS X selv automagiske jobber for opprydding ved behov. Det er uansett ikke verre enn at man kan spørre på Usenet, eller Google.

Si noe du også

Ved å trykke Post kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bruk av bekkelund.net.

Trackback og Pingback

Opphavsrett Martin Bekkelund © 1995-2009
Informasjon om opphavsrettRSSKontakt