Get

Get

En telefon til Get i dag bragte meg overraskende nyheter. Jeg har tidligere i sommer fått tilbud om digitale TV-sendinger, og i dagens telefon med Gets kundesenter fikk jeg vite at de også tilbyr meg inntil 26 mbit/s bredbåndstilknytning. Slikt takker man som god nerd ikke nei til, og jeg sørget også for ekstra opplastingshastighet på 3 mbit/s.

Utgangspunktet for samtalen med Get var ønske om overgang til digitale TV-sendinger, hvor jeg samtidig bestilte Gets HD PVR, som for øvrig har fått svært god omtale i pressen. Det store minuset med denne er selvfølgelig at man ikke kan overføre opptak til andre datamaskiner, men med tanke på hvor lite jeg benytter VHS-en er dette et tap jeg kan leve med. I hvert fall inntil videre. Alternativet er å bygge en egen maskin med TV-kort, dedikert til prosessering av TV-signaler, i tillegg til en dekoder som kan levere digitale signaler til denne maskinen. Det krever mer enn hva jeg foreløpig orker å legge ned av innsats, derfor denne boksen.

Eurosport HD leveres gratis ut august, hvilket vil si hele OL i HD. Det lover ikke bra for en som foretrekker å være ute om sommeren.

Jeg kommer selvfølgelig tilbake med min vurdering av både bredbånd og HD PVR fra Get. Den som følger diskusjoner på nettet vet at Get får blandet kritikk, blant annet for brukerstøtte og nedetid på bredbånd, så det skal bli spennende å se om de leverer hva jeg forventer.

14 kommentarer til «Get»

  1. Jeg synes bare at nettadressen til en internettleverandør er så voldsomt lite velloverveid: get.no/web

    Dette er en kommentar

  2. Ser spesielt frem til din mening om HD PVR, den har ikke akkurat så mange fans på avforum.

    Dette er en kommentar

  3. Nå er ikke jeg i HD-verden enda, men jeg er ihvertfall dritfornøyd med min “vanilla” Get PVR-boks. Aldri har jeg fått med meg så mye bra TV :D

    Dette er en kommentar

  4. Du vet å sette ting i perspektiv, Aleksandersen. Riktignok ville jeg ikke hatt det slik på mitt eget nettsted, men å si at det er «voldsomt lite veloverveid» er vel det vi kan kalle «voldsomt overdrevet»? Får man gjort oppgavene? Ja! Henger det på en liten «web» i URL-en? Ja! Plager det annet enn petimetere som deg og meg? Nei!

    Stig, kan du oppsummere noe av det som er diskutert? Jeg skal selvfølgelig ta en tur innom selv, men det er greit å vite hvilket inntrykk folk sitter med og hva jeg skal forvente.

    Er det slik å forstå at den leveres i flere farger, Christian? Jeg håper da inderlig den er helt sort, slik det fremgår av alle bildene. Eventuelt hvit. Annet passer ikke inn.

    Dette er en kommentar

  5. Nå har jeg kikket igjennom en lang rekke tråder på AVforum.no, og inntrykket mitt er ikke at folk er særlig negative til Get HD PVR. De frustrasjonene jeg klarer å oppdrive relaterer seg for det meste til feil i nettet og funksjonalitet, brukergrensesnitt eller design som ikke er i overensstemmelse med personlige preferanser. Det skal man selvfølgelig ikke undervurdere, men inntrykket mitt er positivt. Får håpe det fortsetter slik når boksen har ankommet. :-)

    Get har for øvrig en egen skryteside med presseomtale.

    Dette er en kommentar

  6. Jeg har den vanlige PVR og jeg er fornøyd med den. Den har noen iriterende egenskaper. Som at den må rebootes en gang i blandt. At denne plusteslig slutter å ta opp seriopptak. Men at det er et av de beste tv-produktene i Norge er det liten tvil om.

    Enig i mye av det du sier om kommentarene i AVforum.no, men de so bekymrer meg er de som går på opptak og avspilling. Det er tross alt derfor vi har PVR. Men virker som get har klart å gjøre den vanlige boksen bedre. Så HD boksen blir nok bra den også.

    Dette er en kommentar

  7. Jeg har vært Get/Chello/UPC-kunde i snart 10 år og er strålende fornøyd. Nettet har vært oppe så og si 100 % og jeg har ikke hatt noen grunn til å klage på hastighetene (har nå 12 Mbit inn). Jeg har digital-TV gjennom den enkleste boksen uten opptaksmuligheter og det fungerer også helt greit.

    Dette er en kommentar

  8. OL i HD, ja ikke dumt det, Martin. I og med at Kina er host i år, tipper jeg at du kan få med deg en hel del på natten og så kan du være ute på dagen, i sommervarmen. “Du ska ikkje søva bort sumernatten”, som de sier :-P

    Vurderer sterkt å skaffe meg HD selv, fra Canal Digital. Har p.t. kablet nett fra CD og er knallfornøyd. Men tror jeg sitter litt for lite foran skjermen (type TV) til at jeg får så mye igjen for det.

    Hm, tror egentlig det gjelder deg også, Martin :-)

    Dette er en kommentar

  9. Jeg mener å ha hørt at Eurosport både legger inn forsinkelse i forhold til tidsforskjellen, i tillegg til å sende noe direkte om natten. Det kan jo bli en slitsom sommerferie.

    Men, nei, jeg liker ikke å sitte for mye foran skjermen.

    Dette er en kommentar

  10. Nice nett-tilkobling. HD-Get blir sikkert bra, men å bygge egen PC med GET-signaler inn er tilnærmet umulig. At de ikke kan komme opp med en velfungerende TV-tuner løsning irriterer meg stort. Hadde Canal Digital vært et alternativ hos meg hadde jeg heller valgt de nettopp av den grunnen.

    Dette er en kommentar

  11. Hovedårsaken til hvorfor ingen leverer slike TV-tunere, er den samme som hvorfor NRK ikke deler alt sitt innhold: materiale beskyttet av åndsverkloven eller copyright. Ved å låse sendingene ned i en slik boks, unngår de at de blir årsaken til ulovlig videredistribusjon, og dermed påfølgende søksmål fra innholdsprodusentene.

    Derimot finnes det visstnok løsninger. Dreambox skal angivelig kunne ta opp digitale opptak fra Get-nettverket, etter å ha gjennomgått en del hacking. Det er imidlertid mer enn hva jeg orker å beskjeftige meg med, med tanke på hvor lite jeg egentlig tar opp og tar vare på.

    Dette er en kommentar

  12. Med en del hacking kan det meste ordnes. Det er dog en dårlig unnskyldning å dytte dette over på innholdsbeskyttelse. Dette er et produkt GET burde ha på plass for å gjøre produktet deres mest mulig tilgjengelig. At noen kan videredistribuere programmer som er beskyttet er strengt tatt ikke GETs problem eller ansvar. Dette kan man forøvrig allerede like enkelt gjøre i dag uten et TV-tuner kort.

    Dette er en kommentar

  13. Har du fått boksen, og er den bra?

    Dette er en kommentar

  14. Boksen kom etter et par dager. Holder på å skrive en fullstendig evaluering. :-)

    Dette er en kommentar

Ett trackback / pingback til «Get»

  1. Get HD PVR…

    Jeg har i en periode vært innehaver av en Get HD PVR. I denne artikkelen skriver jeg om hvordan Get HD PVR fungerer i forhold til mine forventninger og behov.
    Hva er Get, HD og PVR?
    Get
    Get er en norsk leverandør av TV-signaler, bredbånd og telefoni v…

Legg igjen en kommentar

Før du poster en kommentar må du være kjent med retningslinjene for kommentarposting, samt personvernpolitikken for bekkelund.net.

Felter merket med * må fylles ut. Din e-postadresse vil ikke være synlig.

Formatering med XHTML: Du kan bruke disse elementene til formatering: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> . Tekstbaserte uttrykksikoner konverteres automatisk til bilder. Hjelp til formatering.

Martin Bekkelund er fornøyd bruker av WordPress med hjemmelaget tema.
Du kan abonnere på både artikler som Atom, RSS 2.0 eller RSS 0.92, samt kommentarer som RSS 2.0.
Denne artikkelen ble til ved hjelp av 13 kopper espresso konsumert på 0.411 minutter.

Informasjon om opphavsrett og lisensiering 1995 - 2008 Martin Bekkelund
xhtml
css
rss
cc
508
aaa
v6.09