Hørte jeg noen nevne Trend? Har laget meg script for å stoppe og starte Trend antivirus på maskinen min for å slippe slike problemer. Og den sletter gjerne en fil uten å spørre først, det er faktisk regelen. Vet ikke hvor ofte jeg har bannet fordi Trend har slettet en fil fordi den ser som potensielt farlig. Javel, så la meg i det minste få ta den avgjørelsen selv da. Men det går jo ikke, fordi den gjennomsnittlige Windowsbruker har (ihvertfall i følge antivirus gjengen) IQ på størrelse med en muggen loff og kan på ingen måter bestemme noe selv. Ok. Tror nettopp jeg overbeviste meg selv om å prøve Linux litt mer.
Alltid moro med Monthy. Det var lenge siden.
He he, artig å se hvordan du selv først beskriver et problem, deretter løsningen, så frustrasjonen og konkluderer med at det kanskje er en idé å prøve noe annet igjen.
Et par ganger i måneden tar jeg en overhaling på mine foreldres Windows-installasjon. Moderen forteller meg stadig om meldinger som forteller henne både det ene og det andre, om potensielle problemer og programmer som bør oppdateres. Resultatet er at hun har resignert og skriver ned alle disse «problemene» på en lapp som jeg deretter gjennomgår med passende intervaller.
Poenget er altså som jeg beskriver at man ved å rope både heks og ulv får lettere frustrerte og mentalt usikre brukere. Derfor kan man jo spørre seg om hva som er mest frustrerende, eller hva som medfører mest tidsforbruk, er det skadevaren i seg selv eller all antivaren som panisk skremmer vannet av deg?
Jeg tror tiden snart er moden for også å la mine foreldre stifte bekjentskap med Ubuntu. Hva tror dere, er Ubuntu modent for foreldregenerasjonen?
Mine foreldre kjører henholdsvis Mandriva (KDE) og Kubuntu, og det fungerer utmerket. Etter litt tilvenning og utbedring av enkeltproblemer i starten har de trengt svært lite support. Det siste året har de mer eller mindre klart seg selv, og det eneste jeg gjør av vedlikehold er noen sporadiske oppdateringer når jeg alikevel er innom..
Så etter min mening er i hvertfall KDE3.5 modent for foreldregenerasjonen så lenge de slipper å sette det opp selv ![]()
Det høres lovende ut. Installasjon og oppsett skal de selvfølgelig slippe selv.
Ser for øvrig for meg at de skal få den tradisjonelle Ubuntu-versjonen med GNOME.
Ubuntu er så absolutt modent for foreldregenerasjonen. Den tiden jeg bodde hjemme benyttet både min mor og hennes samboer Ubuntu, uten en klage. Men jeg tror jo også det er slik at foreldre som benytter PC hjemme, men ikke er veldig teknisk av seg, trenger en (halveis) kyndig person som veileder - både når det gjelder Windows og GNU/Linux, men de som kan det siste finnes det vel betydelig mindre av. Noen får jo også hjelp av bedriften de kjøpte maskinen av, og jeg tillater meg å tro at GNU/Linux-kompetansen ikke nødvendigvis er så veldig tilstedeværende hos f.eks Elkjøp.
Men morro det der med virus, fylkeskommunen her benytter faktisk Trend over hele fjøla. Når det en gang i mellom skjer at en maskin eller to får et virus, kommer det flere hundre mailer til IT-ansvarlige med advarsler. Hvorfor det skal være nødvendig med flere hundre mailer er jeg litt usikker på, men det sørger iallefall for at problemet får oppmerksomhet *humre* ![]()
Imidlertid er det slik at lenker til Google Maps ødelegger valideringen av nettsidene
Kor har du dette frå? Google maps links validerer i XHTML 1.0 strict…
Pussig at du nevner det, Audun, for i dag fikk jeg faktisk videresendt en e-post fra en fyr i Politiet som advarte meg om et superskummelt virus.
Terje skrev:
Kor har du dette frå?
Ved å kjøre sidene gjennom validatoren, selvfølgelig.
Puttet URL-en inn i en TinyURL, så validerer de. Liker ikke TinyURL, men liker heller ikke sider som ikke validerer. Skal vurdere Kortlink, dersom det volder mindre motstand.
Eg antek du skriv & som & i URLen?
Seriøst, Google maps lenker skal validere, iallefall ifølge w3.org
Takk for tipset. Jeg har nemlig også brukt TinyURL for å komme meg forbi valideringstrøbbel. Men det skulle vel ikke være noe problem (altså for de som bruker denne typen antivirus, og blir skremt av slike meldinger) om jeg bytter til en av de tusen mindre kjente tinyurl-aktige tjenestene..
Terje skrev:
Orsak, pre-taggen vart strippa, men eg meinte & a m p ; i URLen.
Jeg har bare klippet og limt URL-en som Google selv oppgir når man trykker på «Kobling» til høyre i skjermbildet. Har ikke ofret en kalori på å sjekke ut dette nærmere, men skal vurdere det som en konsekvens av det jeg har opplevd som beskrevet i denne artikkelen.
Skal sjekke det ut litt nærmere, så gjør jeg som Børge skriver og bytter til en litt mindre kjent tjeneste for samme formål, dersom det fortsatt ikke fungerer. Det burde ikke volde problemer.
Google Maps leverer en peker med & i stedet for & noe som selvfølgelig brekker sidene. Håper forøvrig de gjør noe med det etter som TinyURL og andre tilsvarende tjenester gjør at man ikke ser hvor pekeren går.
problemet er ikke hos Google, det er hos CMS-en eller htmleditoren som ikke oversetter & til & a m p ;
forresten noen som vet om en god fjernstyringstjeneste til Ubuntu, alà LogMeIn?
Kanskje du bare skulle begynne å escape problemene med nettadressen?
problemet er ikke hos Google, det er hos CMS-en eller htmleditoren som ikke oversetter & til & a m p ;
Det er ikke nødvendigvis CMSet eller HTML-editoren som er problemet. Når Google velger å levere en URL så synes jeg faktisk de også burde velge å levere den rett i utgangspunktet.
Nå vet jeg ikke hvordan CMSet til Martin fungerer- og er satt opp, men mitt CMS (MovableType) har jeg satt opp til ikke å endre på det jeg skriver. Velger jeg å skrive “&” så forventer jeg faktisk å få akkurat det tilbake og ikke “&”. Å overlate “kontrollen” til CMSet, editoren eller “hvasomhelst” ser jeg på som en uting.
Kyrre påpeker det vesentlige, nemlig at pekeren som Google leverer faktisk ikke validerer. At en editor eller et CMS ikke oversetter dette til noe annet, er også for meg helt naturlig.
& er en utmerket del av standarden når det gjelder URL-er.
Hvis Google hadde gitt deg en lenke som hadde & amp ; isteden for & hadde de begrenset lenken til kun å brukes i HTML representasjon. Den hadde ikke fungert hvis du limte den inn i en ren tekstfil, i en snarvei eller rett i adressefeltet.
Mulig vi er uenige eller at du plukker lenken fra et annet sted enn meg, men jeg mener at det er CMS-et eller HTML editoren sitt ansvar å sørge for at ting man skriver inn blir oversatt til HTML som validerer. I hvertfall når det finnes en så klar regel på det og man ikke vet hvor folk plukker URL-er fra (f.eks. adresselinjen). Det er superenkelt for de som lager CMS-er/HTMLeditorer å fikse dette, det krever 1 kodelinje. Når til og med MS Word klarer å lagre til HTML med URL-er som validerer burde ikke andre være dårligere…
Det er ingen fornuft i at Google skal skrive URL-en på en måte som ikke følger standarden for URL-er for at du kanskje skal bruke den i en HTML-editor som ikke lager kode som validerer riktig.
Som Glenn sier, det er ikke opp til Google å forutse at lenken skal brukes i HTML-kode. Faktisk vil URL-en ikke fungere mange andre steder dersom den hadde vært levert med & a m p ;
Tipper det hadde blitt atskillig mer hodebry på den måten.
Godt poeng, Glenn og Tor Erik - URL-en bør være riktig slik som Google leverer den. Man på den andre siden skjønner jeg ikke at det skal være riktig å oversette den i CMS-et, heller. Det innfører derimot nye feilkilder.
Så for meg er det viktigste at vi innser at det fremdeles krever litt kunnskap for å produsere 100% riktig HTML. Dernest synes jeg at Google (og andre) burde ha levert linken i flere format, en «ren» URL, en URL for bruk i HTML, og kanskje til og med et ferdig a-element for innliming i HTML-kode. Og til slutt kan vi være glad for at det er veldig lite som brekker selv om ampersanden ikke skrives riktig i SRC-delen av a-elementet, da.
![]()
Tor Erik skrev:
Som Glenn sier, det er ikke opp til Google å forutse at lenken skal brukes i HTML-kode.
Jeg velger å snu det på hodet: Når Google helt eksplisitt tilbyr meg en lenke med en knapp kalt «Kobling» må den fungere til de to mest banale tingene brukerne kan bruke den til: sende med e-post og putte i en webside. Hvorfor dette ikke gjøres, og hvorfor det ikke fungerer, gir jeg beint fram en god dag i, så jeg løser det med en TinyURL eller tilsvarende.
må den fungere til de to mest banale tingene brukerne kan bruke den til: sende med e-post og putte i en webside
Og det gjør den. Hvis du har en HTML-editor eller CMS som følger standardene. Det er CMS-et sitt ansvar å sørge for at data inn blir presentert riktig når det skal ut.
Hvis den hadde brukt & a m p ; så hadde den ikke fungert i f.eks. ren-tekst e-poster eller IM-er. Synes det er feil å forlange at Google skal levere en ustandard lenke som slutter å fungere en haug med steder kun fordi CMS-et/editoren man bruker ikke følger standarden.
Forøvrig: Trykker man på “kobling” kommer det opp et vindu med “Lim inn kobling i e-post eller direktemelding” (Googles utheving) og under der en HTML for å kopiere kartet til et nettsted, der har de enkodet &-ene korrekt for å limes direkte inn i HTML.
Selv ville jeg oppfordret leverandøren av HTML-editoren eller CMS-et om å fikse produktet sitt.
Glenn skrev:
Og det gjør den.
Nei, det gjør den ikke, og det har vi for lengst konstantert.
Det eneste som får den til å fungere, er å manipulere den, enten manuelt eller ved hjelp av et tredjepartsprogram. Og, dersom den manipuleres vil den som du sier ikke fungere i e-post eller IM.
Problemet blir altså overlatt til andre, og mitt poeng er altså at det ikke burde forekomme.
Siden er for øyeblikket håndskrevet med en editor som konverterer spesialtegn. Denne funksjonen har jeg dog skrudd av, ettersom jeg liker å skrive koden selv.
Når det gjelder de to alternative kodene du omtaler, er den ene til e-post og IM, mens den andre er til inkludering i en webside med iframe. Jeg skal ikke ha noen av delene. Det finnes derimot ingen kode slik Lasse beskriver, et anker for å lime inn på websider. Det skal jeg tipse Google om, for det er her dette problemet bør løses.
Tar du en URL fra adressefeltet i nettleseren og kopierer inn i HTML-råkode-editoren vil du ha samme problemet. For å følge resonnementet om hvem sitt problem det er, skulle dermed alle nettlesere escapet &-tegnet med & a m p ; i adressefeltet for å ta hensyn til at noen kunne komme til å glemme å se til at HTML-koden sin blir gyldig.
Det illustrerer poenget ganske greit at iframe-koden på Google Maps - som faktisk er HTML-kode, i motsetning til lenken i seg selv - inneholder korrekt escaping av &.
Ah, så du velger å skrive kodingen for spesialtegn selv men synes det er tøys å gjøre det for lenker og vil at Google skal gi deg en tekst som du kan lime rett inn i HTML-koden din?
Personlig, hadde jeg vært Google, hadde jeg ikke laget en slik boks under koblinger. Hovedsaklig fordi en slik boks hadde kun tjent de som skrev HTML-en manuelt uten noe teknisk hjelpemiddel. I motsetning til hva vi selv tror, og uansett hvor mange vi kjenner som skriver HTML-en manuelt, er vi nok et forsvinnende mindretall. For alle de andre hadde det bare vært to bokser med tilsynelatende identiske lenker, noe som hadde vært forvirrende for de fleste brukere, uansett hvor mye forklaring man har. Og plassere den lenken en annen plass hadde vært enda verre, da hadde garantert folk funnet den og prøvd å lime den inn i e-poster eller IM-er kun for å oppleve at den ikke fungerte.
Dermed hadde jeg konkludert med at de som skriver HTML-en 100% manuelt selv er ansvarlige for å følge standarden for det mediet de velger å bruke lenken i. Du er av en annen oppfatning, fair enough.
Glenn skrev:
Ah, så du velger å skrive kodingen for spesialtegn selv men synes det er tøys å gjøre det for lenker og vil at Google skal gi deg en tekst som du kan lime rett inn i HTML-koden din?
Jeg har forklart deg hva som er problemet med dagens løsning, samt beskrevet hvordan Google burde gjøre det.
Vi kan være uenige om løsningen, men at ansvaret ligger hos den som skriver koden, editoren eller publiseringsløsningen er jeg uenig i. Andre har også beskrevet hvorfor dette kan være en uting.
Glenn skrev:
forresten noen som vet om en god fjernstyringstjeneste til Ubuntu, alà LogMeIn?
Jeg bruker stort sett bare SSH fra kommandolinja, men det er selvfølgelig mulig å slenge på et grafisk grensesnitt også. NoMachine synes jeg har en god løsning som fungerer veldig bra, selv på svært dårlig linje.
VNC er det også mange som bruker, og noen ganger VNC i kombinasjon med SSH.
Jeg tror forøvrig denne &-debatten ikke har noen perfekt løsning. Det beste hadde kanskje vært om den ikke hadde vært brukt i lenker i det hele tatt, men det er mange år for sent å endre på det nå.
Hvorfor bruke & i URLer i det hele tatt egentlig?
Glenn, Audun: Ubuntu har jo innebygd støtte for ekstern innlogging: System -> Administrasjon -> Påloggingsskjerm (GDM etellerannet på engelsk, tror jeg?) -> Remote. Eller var det noe annet dere tenkte på?
@Børge og @Audun, jeg tenkte på noe hvor jeg enkelt kan få opp skjermen til min mor. Med LogMeIn klienten installert på hennes maskin kan jeg logge meg på LogMeIn sin server fra hvor som helst, velge hennes maskin fra listen og få opp hennes skjerm. Kanongreit når opphavet har problemer med PC-en sin. Så noe som er enkelt og som kan brukes fra hvor som helst. NoMachine så grei ut, men det ser ut som om jeg trenger en klient for å bruke den. Ikke noe stort problem men det hadde vært kjekt å slippe.
Så noe som er enkelt og som kan brukes fra hvor som helst. NoMachine så grei ut, men det ser ut som om jeg trenger en klient for å bruke den. Ikke noe stort problem men det hadde vært kjekt å slippe.
En klient må du vel bruke uansett? Bruker du den innebygde VNC-tjeneren i Ubuntu (aka Remote Desktop) må du jo likevel ha en VNC-klient installert (joda, den følger med Ubuntu, men likevel).
Joa, klient trenger jeg men LogMeIn sin må ikke installeres, den bare kjøres. Det går vel med VNC og SSH og men det blir litt mer klattete når jeg ikke er på min faste maskin.
Tror egentlig ikke jeg vet om noe annet. XDMCP, som Børge var inne på, er kanskje det nærmeste, men så vidt jeg vet er det ikke kryptert.
Personlig bruker jeg kun SSH, og det anbefales på det varmeste. Med den kan man gjøre så og si alt, til og med få opp grafiske programmer med X-forwarding via SSH. Det krever dog litt kunnskap om kommandoer og bruk av terminalen.
Apropos det å tilby lenker. Mange webtjenester, som for eksempel YouTube, tilbyr lenker for inkludering enten på websider, i e-post eller IM. Disse får det til, så da bør vel Google kunne klare det, også.
@Glenn Jeg vet ikke, men kanskje dette kan være til hjelp? Hamachi er LogMeIn sin greie.
Før du poster en kommentar må du være kjent med retningslinjene for kommentarposting, samt personvernpolitikken for bekkelund.net.
Felter merket med * må fylles ut. Din e-postadresse vil ikke være synlig.
Formatering med XHTML: Du kan bruke disse elementene til formatering: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> . Tekstbaserte uttrykksikoner konverteres automatisk til bilder. Hjelp til formatering.
Martin Bekkelund er fornøyd bruker av WordPress med hjemmelaget tema.
Du kan abonnere på både artikler som Atom, RSS 2.0 eller RSS 0.92, samt kommentarer som RSS 2.0.
Denne artikkelen ble til ved hjelp av 13 kopper espresso konsumert på 0.772 minutter.