Eller besøk arkivet
24. Mars 2009
Å holde presentasjoner er en viktig del av min hverdag. Allikevel er det ikke slik at alle mennesker jeg ønsker å nå ut til deltar på de arrangementene hvor jeg snakker. Langt vanligere er det at jeg møter folk på tomannshånd. Her sitter også spørsmålene og kommentarene langt løsere enn hva de gjør under en presentasjon.
Derfor har jeg jobbet en del med å utarbeide mikropresentasjoner, det vil si presentasjoner som er laget for fremvisning på mobiltelefon for en eller to personer.
Resultatet er så vellykket at jeg selvfølgelig deler mine erfaringer med deg.
Denne artikkelen tar for seg den programvaren og mobiltelefonen jeg selv benytter til daglig. For presentasjoner benytter jeg Keynote fra Apple, og mobiltelefonen er en iPhone. Den videre prosessen beskriver derfor bruk av Keynote og iPhone til å lage mikropresentasjoner.
Jeg gjør som følger:
Nå har bildene dukket opp som et eget album på telefonen.


Jeg kan bruke den innebygde bildefremviseren i iPhone til å vise presentasjonen steg for steg.

Den observante leser ser at bildene ikke er skalert korrekt til iPhone sin oppløsning. Det resulterer i at man får en sort kant på hver side, eventuelt over og under, avhengig av skjermoppløsningen på presentasjonen. Dette er fullstendig ubetydelig, men skulle du allikevel være fristet til å skreddersy en dedikert presentasjon for iPhone, får du løsningen her.
AppleScript-kode:
Skript basert på original av macosxhints.com.
Dette er én måte å gjøre det på, tilpasset mine behov, mitt bruksmønster og min telefon. Det finnes sikkert mange gode alternativer. Har du et forslag til en annen løsning, er det selvfølgelig bare å legge igjen en kommentar eller skrive din egen oppskrift og legge igjen trackback.
Ved å trykke Post kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bruk av bekkelund.net.
[...] Bekkelund kjem med eit godt tips til korleis du enkelt kan bruka ein iPhone til mikropresentasjonar. Ein kan sjølvsagt gjera det same med andre telefonar eller dingsar [...]
Opphavsrett Martin Bekkelund © 1995-2009
Informasjon om opphavsrett — RSS — Kontakt
Hvorfor har jeg aldri tenkt på dette. Rett og slett genialt Martin !
- Egil
Kommentar av Egil Fujikawa Nes — 24. Mars 2009 17:42
Tusen takk, Egil!
Kommentar av Martin — 24. Mars 2009 17:58
Jøss, den presentasjonen har jeg sett i fullskalaversjon, gitt, på Webforum!
Veldig, veldig bra forresten; sannsynligheten er stor for at du blir oppringt av undertegnede en gang i løpet av våren/sommeren. Du virker som en mann som sitter på mye kunnskap rundt dette med valg av programvare og alt annet som følger med.
Kommentar av Hein Tore Tønnesen — 24. Mars 2009 18:35
Tusen takk for hyggelig tilbakemelding vedr. presentasjonen, Hein Tore!
Det er selvfølgelig bare å ta kontakt. Telefonnummer og e-postadresse er oppgitt i presentasjonen.
Kommentar av Martin — 24. Mars 2009 18:47
En usannsynlig god idé. Takk. Skal tas i bruk med engang.
Kommentar av Lars Laading — 24. Mars 2009 20:05
En dreven presentatør som deg Martin, bruker vel Keynote Remote? Dette er jo for større presentasjoner, men tipset ditt skal jeg garantert bruke for mikropresentasjoner
Kommentar av Ronny-André Bendiksen — 24. Mars 2009 22:53
iPhone
<3
Kommentar av Linn — 24. Mars 2009 23:36
Jeg ble tipset om Keynote Remote for en stund siden, men har ikke gjort annet enn å vurdere det. Synes den hvite fjernkontrollen fungerer bra, men skal ikke legge skjul på at mer fleksibilitet i forhold til å lese notatene hadde vært å foretrekke.
Uansett må det nok prøves ut.
Kommentar av Martin — 24. Mars 2009 23:47
Og med en iphone-kompatibel AV-kabel, kan man la macbooke være hjemme
(feks slik : http://store.apple.com/no/product/MB129ZA/B)
Men evnt. dynamikk i overganger etc. bli vel borte (?)
Kommentar av Eirik Sundby — 25. Mars 2009 9:52
Bruker Keynote til å lage videocasts som legges ut på blip.tv til elevene mine. Da tar jeg opp lyd. Keynote-Garageband-Quictime: Men i ditt tilfelle virker det som om vi ikke snakker om denslags. Det skal dog ikke så mye til før du kan hive det opp på YouTube som iPhone-brukeren kan følge. Det begynte nå jeg å tenke på. Alle måter jeg kan nå elevene mine på må prøves ut.
Kommentar av Lektor Melby — 25. Mars 2009 19:52
Det hadde unektelig vært litt tøft å vise frem en presentasjon direkte fra telefonen. Imidlertid er det riktig som du skriver, Eirik, at dynamikk i overganger ikke fungerer på denne måten. Dessuten er det heller ikke mulig å åpne eller vise Keynote-filer på iPhone. Hvor idiotisk er ikke det?
Jeg lager også videocasts, men har noe uriktig kalt det screencasts. Mine videoer publiseres på Blip.tv, da jeg vil ha en annen lisens enn hva YouTube har tilbudt så langt. I kombinasjon med kommentaren til Eirik kunne det jo vært artig å vise en YouTube-video i stedet for å holde en presentasjon.
For øvrig utrolig moro at du gjør dette, Melby. Godt at lærerne henger med. Mitt tips er også å spørre elevene hva de foretrekker, dersom du ikke allerede har spurt dem om dette.
Kommentar av Martin — 25. Mars 2009 21:03
Supert tips! En ting: Måtte endre kursiverte “og“ til rette “og” før script editor skjønte koden. Ellers bueno!
Kommentar av Arnt Maasø — 26. Mars 2009 0:45
.. og tips2: når en får opp presentasjonen i riktig format i keynote kan en lagre dette som mal (Arkiv > Arkiver tema…)
Kommentar av Arnt Maasø — 26. Mars 2009 0:47
Ser det finnes projektorer spesielt laget for iPhone også. Blir mer og mer fristet, og skal sannsynligvis ha en iPhone til test neste uke.
Kommentar av Audun Wangen — 26. Mars 2009 18:48
Si i fra hvis du får testet en slik projektor også da, Audun.
Kommentar av Martin — 29. Mars 2009 13:47
Klart det, men det er nok lite trolig
Kommentar av Audun Wangen — 29. Mars 2009 18:44