Martin Bekkelund

En blogg om IT

Vitale tall

mandag 2. oktober 2006 • 7 kommentarer

Statistikk er moro, spesielt når man ser på besøksstatistikkene til nettstedene man driver. Tenkte i denne anledning å presentere noen vitale tall fra bekkelund.net:

  • Firefox er mest brukte nettleser med hele 43,08 %. Internet Explorer på andreplass med 34,09 % foran Opera med 20,11 % og Safari med 2 %.
  • Mest brukte OS er Windows med 90,16 %, foran Mac med 5,14 % og Linux med 4,42 %.
  • 35,25 % bruker en oppløsning på 1280 x 1024, foran 25,68 % med 1024 x 768 og 12,55 % med 1280 x 800. Oppsiktsvekkende nok er det ingen som bruker 800 x 600.
  • 90,87 % har en fargedybde på 32-bit.
  • 4,71 % har ikke støtte for Java.
  • Alle de målte har støtte for JavaScript, naturligvis, ettersom denne statistikken baserer seg på JavaScript.
  • 9,13 % har ikke støtte for Flash. Viktig å merke seg for andre webmastere.
  • Gjennomsnittlig Bounce Rate er 59,63 %.
  • I september kom flest surfende via NextGenTel.
  • I september søkte folk etter “msn messenger“, “kraftwerk“, “pizza“, “verdana“, “james bond“, “linkedin“, “tivoli model dab” og “ford focus“, for å nevne noe normalt.

Har du en weblogg? Hvordan ser dine tall ut? Kanskje du skriver om dine tall, og legger igjen et tilbaketråkk? :-)

Følg @MartinBekkelund på Twitter!

7 kommentarer

  1. Kan jeg da bare spørre hvordan du finner ut av disse tallene? Har prøvd å finne et blogstat-verktøy for WordPress 2.0.4 a la det de har for wordpress.com, men uten hell.

  2. Utfordring til deg, Geir: Svaret ligger i koden, og jeg kommer med en mer utførlig beskrivelse av dette verktøyet senere.

  3. Martin; trodde det var du som var sterk tilhenger av å ikke sette ut slike tjenester til andre. Fra det jeg kan se så bruker du vitterlig Urchin / Google Analytics for å generere denne statistikken. Da er det vel lite i veien for at du skal kunne bruke Akismet for å bekjempe spam også.

  4. Det er en markant forskjell på å sette ut statistikktjenester og kommentarkontroll, Håvard.

    1. Webtjenerens loggfiler er alltid tilgjengelige for generering av reelle statistikker. Jeg bruker hovedsakelig disse og supplerer med Google Analytics for informasjon man ikke får ut av loggfilene. Eksempelvis skjermoppløsning, fargedybde og sjekk etter støtte for Flash og Java. Ved å bruke JavaScript-basert statistikk er det viktig å merke seg at klienter uten støtte for JavaScript ikke regnes med i statistikken.

    2. Så lenge man fortsatt sitter på webtjenerens loggfiler er man ikke fratatt muligheten for å genererer egne statistikker, i motsetning til hvordan Akismet fungerer, hvor man ikke selv definerer hva som er spam og ei. Som Kyrre tidligere har påpekt er det ikke sikkert at Akismet og jeg definerer det samme som spam.

  5. Interessant å se at 5.14% av brukerne benytter Mac, men at kun 2% benytter Safari. Dette må med andre ord bety at en stor del av Mac-brukerne ikke benytter seg av Safari, men f.eks. Firefox, Opera, eller (ugh) Internet Explorer istedet. Pussig.

  6. I følge statistikken “Browser & Platform Combos” er det ingen som bruker IE på Mac, Asbjørn. :-)

Har du synspunkter? Legg igjen en kommentar!

Ingen anonyme kommentarer! Ved å trykke Send kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bekkelund.net.

Abonner uten å kommentere

RSS og trackback

Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.

Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Eventuelle tracback ser du under.

Flere artikler

Enda flere artikler? Besøk arkivet.

Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT og IT-politikk. Martin arbeider til daglig som seniorrådgiver, foredragsholder og skribent i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Les mer...

Facebook Twitter LinkedIn Flickr Vimeo Google Reader Martin Bekkelunds blogg Martin Bekkelunds RSS-kanal

© 1995-2012 Martin Bekkelund
OpphavsrettRSSKontakt