onsdag 3. januar 2007 • 19 kommentarer
Rundt hver nyttårsfeiring diskuteres det heftig om man skal forby fyrverkeri. Jeg mener man bør innføre totalforbud mot fyrverkeri. Årsaken er at fyrverkeri volder stor skade hvert år, både på personer og eiendom. I tillegg forurenser det, både med rakettene som skytes opp, etterlatenskaper på oppskytningsplassen og ikke minst lydforurensing.
Alle med dyr vet hvordan lyden skremmer dritten av husdyra hvert eneste år. Hvordan ville dyr har det, er det bare å forestille seg. Visste du at adrenalin hos dyr sitter i kroppen i over tre uker? For de som er opptatt av kvaliteten på kjøttet, kan det berettes at kvaliteten på kjøttet fra stressede dyr er langt dårligere enn hos roligere dyr.
Normalt er jeg tilhenger av at folk selv må få frihet til å velge. Fyrverkeri er også noe man ideelt sett bør velge selv, men all erfaring viser at man ikke klarer å rydde opp etter seg, og da ser jeg heller ingen grunn til å la svineriet fortsette. Det ser også ut til at over 6000 lesere hos Aftenposten mener det samme:

Grafikk © Aftenposten.
“Den undersøkelsen til Aftenposten blir litt feil da, ettersom det er de som virkelig har interesse for saken som stemmer. Det kan derfor ikke ses på som den almenne nordmanns gjennomsnittlige syn.”
I tillegg til at ein god del folk har ein tendens til å tulle når dei deltek i nettavstemninger… Trur eg…
Jeg kan ikke se at undersøkelsen til Aftenposten blir mer eller mindre feil enn andre avstemminger, eller kommune- og stortingsvalg. Er man interessert stemmer man, er man ikke blir man hjemme. De som har en interesse stemmer, slik dere sier, og da stemmer de naturlig nok for det man har interesse for. Påstanden dere lanserer går egentlig på at det er flere som interesserer seg for å forby fyrverkeri, enn det er interessenter for å beholde det.
Når det gjelder nettbaserte avstemminger, vet jeg at enkelte avstemmingsløsninger lar en tukle med resultatene, ved at man kan stemme flere ganger. Jeg kan ikke se at dette er mulig med Aftenpostens løsning.
Dette blir uansett bare spekulasjoner. Jeg driter egentlig i hvor mange som vil det ene eller det andre. Jeg vil bare få sagt min mening i saken.
Selv om jeg litt på vei er enig så må jeg nesten kverulere litt. Det ser nemlig ikke ut som over 6000 lesere hos Aftenposten er enige. Det ser vel snarere ut som om over 3200 lesere er enige, mens over 2600 er uenige og 242 ikke bryr seg. Den siste gruppen ville muligens ha utdypet poenget sitt ytterligere om de hadde unnlatt å stemme, men da ville jo ingen ha visst hvor meget de overhodet ikke bryr seg så …
Nah, undersøkelsen er ikke riktig. Undersøkelsen tar utgangspunkt i at du som skal stemme:
- har internett
- leser Aftenposten
- leser en artikkel om fyrverkeri 1. nyttårsdag
- har teknisk innsikt til å kunne stemme på en webbasert poll
Dermed begrenser du potensielle stemmegivere til et minimum. Avstemningen gir dermed ikke et utsnitt av Norges befolkning som for eksempel en Gallup gjør. Der har de metoder for å finne flest mulig fra størst mulig del av befolkningen.
Forøvrig har verdien av undersøkelsen lite med å saken å gjøre da. Jeg er enig med deg Martin, totalforby fyrverkeri for privatpersjoner og la all oppskytning av slikt foregå i offentlig regi!
Jeg skal ærlig innrømme at jeg ikke bryr meg mest om skadene på folk og eiendom, men på dyr. I tillegg syntes jeg forurensning av utmark også er noe svineri, noe som igjen går ut over dyra. Selv er jeg ikke fremmed for kontrollert oppskyting av fyrverkeri, selv om hele dritten egentlig er noe unødvendig svineri.
Jeg gleder meg mest til offentlig, antageligvis kommunal fyrverkerioppskyting, jeg. Er det noen som hører Oddvar Stenstrøm?
“Er det riktig at det offentlige bruker millioner av kroner på å brenne av offentlig fyrverkeri, mens folk flest verken får sosialtrygd nok eller myke nok dyner på gamlehjemmet? Er denne rakettfetisjismen noe vi skal bruke oljepengene våre på?”
Jeg liker raketter!
“Jeg skal ærlig innrømme at jeg ikke bryr meg mest om skadene på folk og eiendom, men på dyr”
Interessant at du setter chinchillaene dine foran meg. Vet jeg hvor jeg har deg iallefall..
Som sagt er jeg ikke noen stor tilhenger av fyrverkeri selv, men er forbud det rette? Synes det er nok forbud i Norge.. Skulle man f.eks. forby fritidsbåter med motor bare fordi de forurenser? Hvis man skal forby alt som er unødvendig, blir lista lang er jeg redd.
Som nevnt i selve artikkelen, er jeg personlig ikke veldig glad i forbud og restriksjoner. Dessverre er verden slik at mennesker er noen egoistiske svin, og resultatene som beviser dette ser vi etter nyttårsaften. Jeg er også redd for at man må til med forbud og restriksjoner for å få bukt med andre forurensningskilder i fremtiden.
Er det riktig at det offentlige betaler for fyrverkeriet, slik Lasse påpeker? I alle tilfeller betaler de uansett for oppryddingen.
Jeg skal legge til at gutta her i huset ikke bryr seg nevneverdig om fyrverkeri. De dekkes til med et tykt teppe, så går alt bra.
Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.
Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Følgende sider har allerede lagt igjen tracback:
Enda flere artikler? Besøk arkivet.
Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT, politikk og friluftsliv, gjerne i en salig miks. Martin arbeider til daglig som rådgiver i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Besøk siden Om Martin for mer informasjon.
© 1995-2010 Martin Bekkelund
Opphavsrett • RSS • Kontakt
bza
3. januar 2007 15.17
Den undersøkelsen til Aftenposten blir litt feil da, ettersom det er de som virkelig har interesse for saken som stemmer. Det kan derfor ikke ses på som den almenne nordmanns gjennomsnittlige syn.