tirsdag 30. januar 2007 • 27 kommentarer
Microsoft har akkurat begynt å pushe Vista til privatmarkedet, etter at bedriftsmarkedet har kunnet kjøpe Vista i to måneder. Enkelte jeg har snakket med forteller at “Vista er bare sååå bra, altså“, uten at jeg egentlig får helt taket på hvorfor. Selv har jeg brukt Vista over lengre tid, og syntes absolutt det er et bra OS. Men er Vista så bra og revolusjonerende at vi bør springe beina av oss og kjøpe en lisens. Og hvorfor?
Dette er en post hvor jeg inviterer deg til å argumentere for hvorfor vi forbrukere skal kjøpe Vista. Argumentene som presenteres må være basert på at det ikke finnes en tilsvarende funksjon i forgjengeren, Windows XP, eller i gratis tredjepartsprodukter.
Så, fortell meg: Hvorfor skal du kjøpe Vista?
Skjer ikke at jeg kjøper Vista – med mindre det trengs for å kjøre et spill jeg virkelig, virkelig, virkelig vil prøve, og det er ikke sikkert jeg blir nødt til å kjøpe det heller.
Jeg kommer aldri til å bruke Vista frivillig til noe, rett og slett fordi jeg synes det er for tungvindt i bruk i forhold til XP. Tungt som pokker er det også og okkuperer alt for mye av systemressursene om du spør meg. Alt det grafiske blinget er bare i veien og en klone av Apple’s Mac OS X – og jeg liker ikke alt av det grafiske blinget der heller.
Jeg holder meg til XP, og muligens Ubuntu, og de må dra meg til Vista med neglene fastklort i skrivebordet.
Kommer ikke til å kjøpe/bruke Vista av flere grunner. Den første er prisen, jeg orker rett og slett ikke betale tusen kroner +- for Vista, når jeg har andre alternativer som er gratis. Joda, Vista går ann å skaffe for kroner null, men det er egentlig ikke et godt nok argument. For min del gjør Ubuntu ikke bare alt Vista kan for meg, men også mer. Jeg spiller ekstremt lite, og til spill vil nok XP gjøre susen noen år fremover.
Hmm – fremdeles dårlig med trackback, ser det ut for. Kanskje fjerne linken til “Tilbaketråkk”?
Uansett, kommentar postet som eget innlegg i min blogg:
Martin Bekkelund stiller i dag spørsmålet «Hvorfor skal vi kjøpe Vista» i bloggen sin. Jeg tror at grunnen til at de fleste av oss — også blant de som i kommentarene til innlegget hans sier at de aldri vil gjøre det — vil kjøpe Vista, er den samme grunnen som når det gjelder alle tidligere Windows-versjoner
Det er interessant å se at ingen har klart å grave opp et eneste håndfast argument for hvorfor man skal velge å bruke penger på en oppgradering fra Windows XP til Vista. Det ser også ut til at “eksperter” mener at man foreløpig ikke skal løpe skoene av seg.
Poenget mitt i denne diskusjonen, er at jeg ikke klarer å finne noen håndfaste argumenter for hvorfor man som forbruker skal bruke penger på en oppgradering. Det ser ikke ut til at noen andre har funnet det, heller, men det betyr ikke at de ikke finnes.
Hva er det egentlig Microsoft har brukt 7,5 mrd. USD på?
Hva er det egentlig Microsoft har brukt 7,5 mrd. USD på?
Utvikling av et nytt operativsystem som veldig mange kommer til å kjøpe seg med tiden, og som vil gjøre at Microsoft får mer penger i kassen. Summen de har brukt på utvikling og markedsføring av produktet vil de nok raskt tjene inn igjen.
Jeg kan dog ikke hjelpe deg med å finne argumenter for å kjøpe Vista. Jeg kommer ikke til å oppgradere selv, og så lenge XP’en min fungerer vil jeg fortsette å bruke dette som operativsystem. Når den dagen kommer da XP’en min “dør” går jeg nok (grøss) for å bruke iMacen her eller (dobbeltgrøss) leketøyet Linux, men jeg håper ikke det skjer i nær fremtid.
Utvikling av et nytt operativsystem som veldig mange kommer til å kjøpe seg med tiden, og som vil gjøre at Microsoft får mer penger i kassen. Summen de har brukt på utvikling og markedsføring av produktet vil de nok raskt tjene inn igjen.
De kommer garantert til å tjene inn pengene de har brukt. Relativt raskt også. Men det forklarer fortsatt ikke hvor syv og en halv milliard amerikanske dollar har blitt av.
Jeg er altså ikke ute etter å skape (enda en) OS-debatt, men forsøker å finne Vistas killer-funksjonalitet. Om den finnes, da.
Åh, en ting til. Hvis noen hadde gitt meg 7,5 mrd. USD skulle jeg garantert klart å lage et dugelig OS fra skrætsj. Jeg tror faktisk jeg skulle klart å lage nesten hva som helst av programvare for denne summen. Ikke alene, selvsagt, for jeg stinker i programmering, men jeg skulle klart å stable et dugelig lag på beina.
Avhenger ikke denne diskusjonen veldig av hvem du spør?
Folk som leser og diskuterer om Vista på Internett er gjerne generelt mer oppgående på IT-fronten enn folk flest er, og har samtidig mer inngående kunnskap om f.eks. sikkerhet, som visstnok skal være en av de større forbedringene. De vil da naturligvis ikke ha behov for alle sikkerhetsforbedringene i Vista, mens de som ikke kan en døyt vil finne det praktisk fordi de ikke skjønner hva som foregår og hvorfor.
Folk som kommenterer dette innlegget kan sannsynligvis langt mer om IT enn folk flest, og er derfor ikke så hyppe på en rask oppgradering fordi de ikke har behov for å bli passet på i form av (i våres øyne) irriterende sikkerhetsfunksjonalitet.
Og nei, jeg kommer ikke til å løpe og oppgradere Vista jeg heller. Til det er endringene — som du nettopp påpeker — altfor lite interessante. Men med tiden, ja, hvorfor ikke? Alltid artig å leke med noe nytt.
Nei, Lars — hvis «WOW» hadde vært et gyldig argument, hadde jeg definitivt ikke brukt pengene mine på Vista, men heller tiden min på Linux:
Avhenger ikke denne diskusjonen veldig av hvem du spør?
Svarene jeg får vil nok variere avhengig av hvem jeg spør, men spørsmålet er åpent og kan besvares av hvem som helst.
Jeg ser for øvrig at det harselleres mye om Microsofts WOW-kampanje.
Indekseringen skal visstnok være supert. Uansett hvor man er går søkene raskt. Integrert Media Center er flott, DirectX 10 som åpner får mye bedre grafikk enn det vi har sett til nå. Sikkerheten har de også lagt mer vekt på.
Windows er enda ene og alene det operativsystemet som det meste funker på, og når vi snakker om linux så kan vi nok godt alle si oss enig om hva som er mest brukervennlig.
Jeg skjønner også meget godt de som ikke kjøper Vista, deriblant meg. En fullversjon av min eventuelle foretrukne Vista ville være “Home Premium” som har en veiledende pris på godt over 2500,-. Dette er rett og slett alt for dyrt for den vanlige PC-bruker. Det som her er ganske synd, er at Lasse Dahl har litt rett i at de fleste kommer til å kjøpe Vista. Hvorfor? Jo, fordi Vista kommer til å følge med de aller fleste PC’er nå framover, og vi vet jo alle at alt nytt i dag er gammelt om et år, så da går vi uansett på den luringen og får oss en Vista-lisens.
Jeg vil uansett ikke kjøpe noe Vista. Har testet litt men skjønner ikke hva alt maset handler om. Det er nok litt for oppskrytt, og om du absolutt vil finnes det uansett tredjepartsaplikasjoner som kan gi deg både utssendet og “alt+tab”‘ing som ser fancy ut. Holder ut enda ei stund jeg, til jeg finner ut at jeg skal kjøpe meg ny laptop
Er det ikke utrolig få brukere uansett som noensinne går ut og kjøper Vista for å oppgradere? Jeg har aldri kjøpt et eneste OS i hele mitt liv, men hvis jeg, om et par år, gjerne vil oppgradere laptop’en min og kjøpe en ny, så får jeg jo ikke tak i noe annet enn de med forhåndsinstallert Vista. Teorien min er altså: ingen vits i å kjøpe Vista, men det er heller ikke særlig mange som gidder å gjøre det, og den eneste måten Microsoft får spredd dritten på er at folk sakte, men sikkert, skifter ut maskinparken sin.
Tidligere Windows-overganger gir håp om at de fleste programmene vil være tilgjengelige i Windows XP-vennlige utgaver en god stund, og derfor er det nok få som vil oppgradere til Vista. Jeg tror vi får en gradvis overgang til Vista de nærmeste årene.
Men når jeg kjøper nye pc’er, så kjøper jeg med Vista. Bundlet med pc fra f.eks Dell er prisen den samme. Jeg gjorde den feilen da XP kom, at jeg fortsatte en stund med win2000. Dermed har jeg også måtte oppgradere en haug med pc’er ettersom fagprogrammer har krevd det. Den feilen skal jeg ikke gjøre igjen.
Men Vista har jo også noe bra: Søk, Aero og ReadyBoost.
Mads Eriksen har for øvrig foretatt en grundig og reflektert test av Windows Vista. Knallbra!
JEG! Kommer aldri til å kjøpe vista…. Kjøpte en ny pc, da fulgte det med vista…
Men det koster så mye å bytte tilbake til XP (Ny lissens)… Jeg vil helst bruke en Uregistrert XP enn å bruke den helsikke vista….
Men vista har en bra motiv, men den kan ikke kjøre alle programmer…
Det plagsomme, det går tregere en xp
Jeg er ikke spesielt glad i Vista selv – foretrekker i utgangspunktet XP. Men Vista har distansert XP i fht 64bit-versjonen. Trenger du hestekrefter til spill i disse dager er det ingen grunn til å kjøre på XP lenger; hverken når det gjelder 32- eller 64bit. XP er en sinke når man sammelikner 64bit-versjonene mot hverandre; og det er disse som kan utnytte din RAM over 3,66 GB. Når det er sagt utnytter Vista 64bit generelt sett bedre uansett RAM-størrelse sammenliknet med hvilken som helst XP-versjon.
http://forums-eu.ageofconan.com/showthread.php?t=93174&highlight=windows+vista
http://forums-eu.ageofconan.com/showthread.php?t=98387&highlight=windows+vista
En interessant observasjon hva gjelder Windows generelt, er at spill alltid trekkes frem som et killer-argument for hvorfor man skal kjøpe Windows versjon ditt eller datt. Er spill i ferd med å bli Windows’ siste skanse for funksjonalitet som ikke er like utbredt på andre plattformer, og er spill paradoksalt nok snart det eneste Windows-plattformen duger til?
La meg trekke frem noen interessante fakta:
Elkjøp kjører hele sitt datavarehus på Linux fordi det gir dem langt bedre ytelse. BBS kjører hele sin serverpark på Linux, fordi det gir dem den sikkerheten de trenger. VG kjører hele VG.no på Linux, fordi det gir dem reduserte kostnader.
Jeg sier ikke at Linux nødvendigvis er valget, men poenget med denne artikkelen er at det faktisk er mulig å få gjort noe også uten Windows.
Jeg er ikke datakyndig men ber om råd.
Jeg kjøpte ny bærbar PC ACer 5920 med Vista Home , ( ligger inne, og ikke på CD)
I dag kjøpte jeg ny stasjønær med Vista som ligger inne.( ikke CD)
Forsøkte etter beste skjønn å installere XP Office.
Ting funka helt til maskinen oppdaterte seg mht VISAT 27 oppdateringer
Resultat KASJ
Hvordan i helsikke skal jeg få liv i masinen igjen?
Kunne nok tenkt med å dunka innpå noe Windows XP men trenger faglig bistand
Noen som kan sende en linke, et tlf nr eller noe så jeg kunne rådført meg ?
Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.
Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Eventuelle tracback ser du under.
[...] spurte i januar om hvorfor vi skal kjøpe Vista, og konkluderte i februar med at du trenger ikke Vista. Sunne, forståelige argumenter, men ikke [...]
Enda flere artikler? Besøk arkivet.
Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT og IT-politikk. Martin arbeider til daglig som seniorrådgiver, foredragsholder og skribent i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Les mer...
© 1995-2012 Martin Bekkelund
Opphavsrett • RSS • Kontakt
Espen Andersson
30. januar 2007 21.11
Multimediaforbedringer.
Men ja, tvilen mange har til Vistas forbedringer illustreres vel godt ved at det fortsatt finnes en del som foretrekker Win2k over XP.