Martin Bekkelund

En blogg om IT

VirtualBox

04.08.08 • 10 kommentarer

VirtualBox-logo

De fleste som har prøvd virtualisering kjenner sannsynligvis til både Parallels, Virtual PC og VMware. Fellesnevneren for disse er at de koster penger og gjerne er litt store og tunge. Ved en ren tilfeldighet kom jeg over VirtualBox, som gjør akkurat det samme som de omtalte. Forskjellen er imidlertid vesentlig på et par områder. VirtualBox er fri programvare, gratis og finnes til blant annet Linux, Mac og Windows.

Jeg har ikke gjort omfattende sammenligningstester av VirtualBox mot verken Parallels, Virtual PC eller VMware Fusion, men ettersom jeg har vært langtidsbruker av alle de omtalte, føler jeg allikevel at jeg har et relevant sammenligningsgrunnlag. Jeg har heller ikke gjort ytelsestester, men kun basert meg på brukervennlighet og den generelle opplevelsen. VirtualBox har selv en funksjonsliste på sitt nettsted, hvor man kan sammenligne funksjonalitet.

VirtualBox var for meg så godt at jeg nå har kastet både Parallels og VMware ut vinduet. Brukergrensesnittet er mer intuitivt, funksjonaliteten tilstrekkelig og ytelsen virker umiddelbart noe bedre. I VirtualBox kjører jeg ymse Linux-distribusjoner, hvor jeg tester forskjellige applikasjoner og funksjonalitet for både private og jobbformål.

Der nedlastet versjon av VMware tar hele 171 MB, Virtual PC 64 MB og Parallels 88 MB, tar VirtualBox kun 27. Mindre program er lik bedre ytelse, pleier å være en god tommelfingerregel. Uformelle tester jeg har lest, tyder på at dette stemmer også i dette tilfellet.

Så langt har all program- og maskinvare vært kompatibel med VirtualBox, så jeg har lite annet å gi enn en tommel opp.

Martin anbefaler VirtualBox

Følg @MartinBekkelund på Twitter!

10 kommentarer

  1. Som jeg nevnte for deg i går, en grunn til at jeg måtte velge bort VirtualBox var fordi bluetooth ikke fungerte med Windows XP. Dette var veldig viktig, da dette var en avgjørende funksjon som var grunnen til at jeg brukte virtualisering. (Bluetooth-GPS med Microsoft kartprogram).

  2. Som du også fortalte har du ikke prøvd ut VirtualBox på en del måneder, og i mellomtiden ser det ut til at problemet du refererer til er fikset.

    Nå har jeg verken Bluetooth-utstyr eller en Windows-lisens å teste det mot, men det virker som om det skal fungere ved å åpne innstillingene for den aktuelle maskinen, gå til USB-fanen, åpne for bruk av USB og fra høyre side og velge «Add Filter From Device». Her finner jeg i hvert fall «Apple, Inc. Bluetooth USB Host Controller».

    Du kan jo se om du kommer noe videre med dette.

  3. Der tok du meg på målstreken igjen, Martin. Driver for tiden å skriver litt om Virtualbox selv, så da får jeg skrive den om til å bli litt mer teknisk. Ingen vits å konkurrere med deg når jeg kan ta en annen vri, vet du ;)

    Har en del erfaring med VMWare og synes det fungerer veldig bra, så det er spennende å se at fri programvare henger så godt med også på den fronten.

  4. Ser frem til artikkelen din, Audun. Du har tross alt en del mer kompetanse om slike ting enn hva jeg har. :-)

  5. Virtualbox er et knakende godt produkt som vi har brukt mye på jobb. Fordelen med Vbox har alltid vært at den er enkel å installere (den ligger f.eks i pakkebrønnene til en rekke distribusjoner), i motsetning til f.eks VMWare. Slik slipper man alt styret med kompilering av drivere for virtuelle nettverkskort etc.

    Den eneste ulempen jeg fant med Virtualbox sist jeg brukte det (sikkert 3-4 måneder siden, mulig det er endret), var at man via Vbox ikke kunne bridge nettverkskort slik at den virtuelle maskinen fikk samme type adresse som resten av lokalnettet. Virtualbox setter vel i utgangspunktet opp sitt eget lille nettverk, og NAT’er de virtuelle maskinene ut mot lokalnettet. Men det finnes alltid en løsning :)

    Nå om dagen har jeg tatt i bruk VMWare Server 2.0, som jo er i beta, så det kommer nok en liten bloggings om denne.

  6. Ved en ren tilfeldighet kom jeg over VirtualBox

    Her avslører du et åpenbart hull i bloggeleselista di – det er snart et år siden jeg presenterte “boksen” … :-)

  7. Lasse, da. Du vet jo at du står på leselista mi. Det jeg avslører er således et åpenbart hull i hukommelsen. :-)

    Men når du nevner det, husker jeg jo artikkelen din. Beklageligvis må jeg innrømme at den ikke har bitt seg nevneverdig fast i hukommelsen, men igjen, det har kanskje noe med meg å gjøre. :-)

  8. Det eneste jeg ikke liker med Virtualbox er at det grafiske grensesnittet er Qt-basert, noe som ikke går godt sammen med mitt IceWM-skrivebord.

Har du synspunkter? Legg igjen en kommentar!

Ingen anonyme kommentarer! Ved å trykke Send kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bekkelund.net.

Abonner uten å kommentere

RSS og trackback

Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.

Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Eventuelle tracback ser du under.

Flere artikler

Enda flere artikler? Besøk arkivet.

Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT og IT-politikk. Martin arbeider til daglig som seniorrådgiver, foredragsholder og skribent i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Les mer...

Facebook Twitter LinkedIn Flickr Vimeo Google Reader Martin Bekkelunds blogg Martin Bekkelunds RSS-kanal

© 1995-2012 Martin Bekkelund
OpphavsrettRSSKontakt