Martin Bekkelund

En blogg om IT

GodTur.no

mandag 11. mai 2009 • 18 kommentarer

Ångestö

Ångestö

Foto: Ville Miettinen Creative CommonsCreative Commons Attribution

For en tid tilbake ble jeg oppringt av en ansatt i Statskog. Bakgrunnen var mitt engasjement rundt samarbeidsprosjektet mellom NRK og DNT, UT.no.

Statskog har nemlig hatt et tilsvarende prosjekt på gang, men har imidlertid valgt å holde en lav profil inntil løsningen var lansert. Jeg ble invitert til å kikke på løsningen, under forutsetning av at jeg holdt informasjonen jeg fikk for meg selv.

GodTur.no

I dag ble GodTur.no lansert, så da passer det fint med en liten omtale. :-)

Statskogs hovedformål med GodTur.no er å benytte nettstedet som en kanal for å formidle all den tilrettelegging Statskog foretar for å fremme friluftsbruken på sine eiendommer. Nettstedet skal derfor inneholde oversikter over alle Statskogs husvær, åpne gammer og buer, rasteplasser, hengebruer, fiskevann osv, og skal være en ikke-kommersiell informasjonskilde til de som måtte ta i bruk nettstedet.

Statskog forvalter en stor mengde hytter rundt omkring i Norge. Disse er åpne for almenheten, men er dessverre lite kjent. Dette er dermed et ypperlig utgangspunkt for deg som vil prøve noe annet enn DNT-hyttene.

På GodTur.no finner du en god del funksjonalitet som er av stor interesse for oss friluftsfolk. Jeg kan blant annet nevne:

  • Mulighet til selv å legge inn turtips med bilder, video og lenker
  • Opplasting av egne turer fra GPS (som GPX-filer)
  • Nedlasting av andres turer til GPS (som GPX-filer)
  • Utskrift av kart i god kvalitet, basert på Statens kartverks kartgrunnlag
  • Værdata fra yr.no
  • Tips om raste- og fiskeplasser, bruer, åpne buer, overnattingsmuligheter, turområder, severdigheter med mer

Funksjonaliteten er og skal være enkel. Statskog er også åpne for innspill i forhold til feil og mangler. Er det noe du savner kan du gi dem beskjed.

Jeg har allerede lagt inn første turbeskrivelse. Du kan jo se om du finner den? :-)

Følg @MartinBekkelund på Twitter!

18 kommentarer

  1. Jeg syns siden var meget pen, og ser ikke ut som en kjedelig “statlig” side, men hadde vært flott om de hadde fått gjort noe med scrollene! :)

  2. Reagerer først litt på at noe av grafikken der rett og slett ser ut til å være litt venstrehåndsarbeid…

    Men etter litt studering tror jeg dette er en tjeneste som nok har litt igjen for å være «der», men et bra utgangspunkt, og stort potensiale. Kartgrunnlaget ser bra ut.

    Men den mest nevneverdige turløsningen til nå tror jeg må være Romdal.com sitt 3D-turkart (som jeg ikke får til å fungere i Firefox, bare Safari på min Mac). Om det er slik jeg foretrekker å se mine turer vet jeg ikke, men artig å se at noen faktisk gjør noe litt mer dristig en å legge inn en PDF-utskrift og filer til GPS.

  3. Det blir spennende å se hvordan konkurransen mellom godtur.no og ut.no utarter seg. De har jo begge store statlige organisasjoner i ryggen, og ser ut til å tilby tilnærmet identiske tjenester.

  4. En helt ålreit karttjeneste.

    Kartene derimot kunne vært gjort bedre – hvorfor skal hovedveier vektlegges så sterkt (visuelt) i en tur-tjeneste? Hvorfor er turene nesten umulig å finne visuelt? En oppfriskning av kartografien hadde gjort seg.

    Så det spennende. Flere og flere begynner å lage seg tur-kart-tjenester ut.no, godtur.no + sikkert flere. Må vi virkelig ha så mange tjenester med lik funksjonalitet, men ulikt innhold? Hvem er først ute med en ordentlig APIkart-informasjonen i.e. defacto WMS, WFS eller forsåvidt KML-tjeneste?

  5. Slik går det vel når man direkte bruker rasterkartene fra Kartverket uten å gjøre noe som helst utvalg. Greit nok, kartografi er krevende, og det å style alle elementer i kartet krever litt innsats, men jeg tror det er verdt det.

    Jeg var også i kontakt med statsskog om en betatesting, og jeg berømte dem for å bruke friprog-komponenter som OpenLayers, men oppfordret dem samtidig til å dele ut noe av informasjonen sin via wms/wfs, jeg skrev:

    “En annen sak jeg glemte å nevne i forrige mail er tilgjengeliggjøring av data og frigjøring av denne. Hvis jeg forsto deg riktig sitter dere på data over f.eks fiskevann, åpne buer, bruer, sti-utbedringer etc. Har dere vurdert å gjøre denne informasjonen tilgjengelig via wms/wfs slik at andre tjenester kan bruke den i sine løsninger. Eventuelt tilby et API der dere på en eller annen måte deler relevant informasjon slik at andre kan bruke den. Dette er jo en god måte å nå ut til publikum på, se bare på yr.no.”

    Dette fikk jeg dog ikke noen tilbakemelding på.

    Tror også at man kommer til å se et skille på godtur og ut, ihvertfall er det inntrykket jeg har, men vi får vente og se.. Ideelt sett burde man kanskje kombinert disse, men statsskog uttalte at de så på sin tjeneste som ganske forskjellig fra ut.no, og dermed valgte å gå sitt eget løp.

  6. Det er veldig gøy å se at også statskog gjør kunnskapene sine mer tilgjengelige. At de får det til å fungere er også bra. Jeg har ikke rukket å teste ut nettstedet i stor grad ennå, men gleder meg spesielt over kartet.
    Jeg vil nok skrive noen flere ord når jeg har fått sett nærmere på tjenesten.
    Det som blir utfordringen nå er som flere over her har påpekt i forhold til å kunne få ut informasjon, for å bygge opp andre tjenester. Jeg tror jo vi som driver med friluftsliv hadde vært best tjent med en tjeneste som kombinerte mest mulig på best mulig måte. Om det blir UT.no eller GodTur.no eller en annen tjeneste er egentlig likegyldig (selv om JEG vet at det blir UT.no ;) men i det spørsmålet er jeg relativt inhabil) Jeg ønsker og håper at både GodTur.no og UT.no og alle andre som ikke lever av å selge informasjonen sin eller som av andre grunner bør (i mine/våre øyne) vil tilgjengeligjør informasjon i så stor grad som mulig.

    Bare tenk å standardisere måten aktiviteter i friluftsorganisasjoner blir lagret på, og tilgjengeliggjøre den, slik at en kan se alle aktiviteter uavhengig av forening ett sted.

    Det blir utrolig spennende å se utviklingen av slike turportaler/aktivitetsportaler ol. fremover. Foreløpig er vi på spedbarnsnivå. Bare med fri flyt av informasjon kan en bygge de beste tjenestene fremover for oss brukere.

  7. Hei!

    Godt å se at Martin her har vekket opp en fin gruppe forståsegpåere :-)

    Jeg er ingen blogger, men siden det er jeg som har bedt både Martin og Atle om å teste GodTur synes jeg at jeg må oppklare en del av det dere lurer på.

    Noen kommentarer:

    - Vi har benyttet et designbyrå til designet, Gasta AS Venstrehånds, javel…..!

    - Grunnkartene er hentet fra Kartverkets nye cache-tjeneste. Årsaken er at vi er medlemmer i Norge Digitalt og ønsker å få ut mer nytte av kostnaden vi allerede har. Å lage egne grunnkart med forbedret kartografi er kostnadsmessig galskap når vi har en slik fin tjeneste fra Kartverket. Kartografien på turene er derimot noe vi kan styre selv. Her er det forbedringspotensiale for å få de tydeligere!

    - GodTur og UT! Jeg er litt forsiktig her, men jeg kan avsløre at undertegnede for lengst har hatt dialog med NRK og utviklerne av UT. Møtet med NRK ble satt i stand for å sjekke ut hvilke typer løsninger vi var i ferd med å lage og om de ble veldig like. GodTur var den gang (januar) tilnærmet ferdig løsningsmessig og beta ble vist NRK. NRK hadde ikke skrevet ferdig spekken enda…! Jeg inviterte likevel til samarbeid i håp om å få laget EN skikkelig nasjonal portal, men NRK var proff i forhold til den avtalen de nettopp hadde inngått med DNT og ønsket ikke å ha med andre friluftsaktører i en felles portal.
    Vi konkluderte med at vi ville opprette portaler med samme hensikt, men med ulikt innhold og funksjonalitet. Derfor vil portalene utfylle hverandre, men brukerne vil måtte benytte to portaler. (Akkurat det punktet kan man mene mangt om!)
    Med andre ord konkurrerer ikke Statskog og NRK.

    -Web Map Services! Det er ikke noe problem for Statskog å opprette tjenester som andre kan benytte i sine portaler, etc. Vi har bare ikke kommet dit enda. Vi kjøper for tiden bistand hos konsulenter over-en-lav-sko, men jeg er tilnærmet alene i Statskog om å håndtere bestilling, koordinering og implementering knyttet til GIS i Statskog. Derfor får vi ta 100 ting om gangen og ikke 101 :-)
    Statskog må i tillegg konsentrere seg om forvaltningen av den Friluftselementbasen vi sitter på og etablere rutiner for ajoufhold før vi etablerer tjenesten. Skal vi levere skal vi levere kvalitet! Ellers tror jeg ikke vi skal lage en service som deler ut de private publiserte turene på GodTur.

    - Til slutt er vi selv veldig klar over at løsningen har potensial til å bli veldig mye bedre. Dette er versjon 1.0. Det står en rekke utbedringspunkt og tillegsønsker på blokka mi! Vi må derimot få se at løsningen blir benyttet før vi kan godtgjøre enda mer investering i portalen. Derfor bør dere hjelpe til å gjøre tjenesten kjent. Det er nesten slika at desto flere brukere, desto flere kroner til videreutvikling.

    GIS-ansvarlig i Statskog

  8. Jeg sitter på en MacBook Pro 15,4″ med 1440 x 900 i Firefox og får følgende scrollbar på siden: SE HER. Så ja, jeg må si meg enig i at Gasta AS ikke har gjort jobben sin fullt ut som Espen poengterer over meg her.

  9. Hyggelig å se at du tar deg tid til å kommentere her Jan-Christer!

    - Jeg ser godt poenget ditt med å bruke grunnlagskartene fra Kartverket, disse er mye bedre enn det eksempelvis Google Maps (eller openstreetmap) tilbyr i grisgrendte strøk (se http://folk.ntnu.no/atlefren/post/2008/11/openstreetmap-i-bushen/ eller http://blog.eksplisitt.net/2009/02/cartography-20-a-response-to-participatory-gis/). Det at dere har mulighet til å endre kartografien for å få det slik dere vil høres meget bra ut, dette er noe jeg tror dere vil tjene på!

    - Når jeg nevnte åpenhet og deling via et API skjønner jeg at dette ikke er blandt det som kommer i versjon 1.0, men for å påpeke at dette er noe dere burde tilby på sikt, noe dere tydligvis tenker på, Flott!

  10. - Vi har benyttet et designbyrå til designet, Gasta AS Venstrehånds, javel…..!

    Spiller ingen rolle hvem som har gjort jobben, eller hva det kostet for den saks skyld. Typografien i menyen ser faktisk strukket ut for meg, kantene på den røde boksen ser hakkete ut, og det er en hvit strek til høyre for den røde boksen i Firefox på Mac (ser at det ikke var noe problem i Safari). Dette er veldig enkle detaljer som i mine øyne ville hevet inntrykket betraktelig. Jeg står altså fortsatt på min påstand om at finishen på de mest iøynefallende elementene bærer preg av at ting kan ha gått litt vell fort. Resultatet Eirik viser til her også er ikke slik det burde være.

    Men missforstå meg rett Jan-Christer, jeg syns det er et bra tiltak. Men jeg syns designerne kunne gjort seg flid med finishen her, uansett hvem de er, eller hva de heter.

  11. Vakkert!

    Det som er vakkert er at dere mener noe om GodTur og kommer med konstruktiv kritikk. Det var ikke uten grunn at jeg ba Martin om å teste betaversjonen :-)

    Når det gjelder de konkrete tilbakemeldingene kan jeg si at jeg tar med meg tilbakemeldingene om designet. Vi vil helt sikkert kunne få justert det til det bedre.

    Løsningen er laget i 1024*830. Derfor får de som har mindre oppløsning en scrollbar. Denne scrollbaren skal vi få endret på om ikke lenge. Nå prioriterer vi driftstabilitet til vi kan komme ned på en normal bruk av hardware.

    Fortsett gjerne å gi flere tilbakemeldinger på ting som ikke virker tilfredstillende i selve løsningen. Men siden jeg oppfatter at vi har en oppvakt gruppe web kyndige folk her, så er jeg like interessert i de mer visjonære forslagene som vil forbedre siden.

    Er det ingen som savner et forum eller muligheten til å gjøre turartiklene kommenterbare, slik at andre som har gått turen eller mener artikkelen inneholder feil kan få muligheten til innspill?

  12. Det er klart at muligheter for kommentering og tilbakemeldinger der dette passer seg er svært ønskelig! Samt ikke minst muligheter til å dele Det har kanskje ikke blitt nevnt fordi det nesten tas for gitt at slike muligheter vil komme :-)

    Kanskje dere til og med kan gjøre turoversikten til en wiki der feil kan rettes og nye opplysninger legges til direkte i beskrivelsen hvis det er behov for det?

  13. Hyggelig å se så mange tilbakemeldinger. Det tyder på at jeg har en friluftsinteressert leserskare, noe jeg for så vidt var klar over fra før. :-)

    Spesielt hyggelig at du også deltar i debatten, Jan-Christer. Det gir dere mange verdifulle innspill for det videre arbeidet.

    Selv har jeg noen tanker om det videre arbeidet:

    # Start en blogg hvor man presenterer tanker om det videre arbeidet og ber om innspill

    # Gi brukere muligheten til å bidra med informasjon på turer andre har publisert

    # Opprett en Twitter-konto og bruk den til å skape dialog rundt tjenesten

    # Les min artikkel om kritikk for å håndtere gode og mindre gode tilbakemeldinger

  14. Jeg beklager virkelig, men frames i 2009 er så utilgivelig at jeg ikke makter å finne én eneste positiv ting å si om nettstedet. Det er rett og slett ubegripelig at det i det hele tatt lar seg gjennomføre. Jeg er dypt og innstendig sjokkert. Om noen skulle misforstå; jeg er ikke ironisk. Dette er rett og slett kriseræva.

  15. Jeg er helt enig i at frames ikke er en løsning noen burde velge i 2009. Men at det resulterer i jeg ikke makter å finne én eneste positiv ting å si om nettstedet, har jeg vanskelig for å være enig i.

  16. Vårt kjære designbyrå får så hatten passer ser jeg :-)

    Vel, vi startet arbeidet med designet for et og et halvt år siden. Det er mulig det var like utilgivelig med frames da som nå. Jeg for min del har liten kunnskap om web-løsninger, men ser nå at løsningen ikke er så fleksibel som vi skulle ønske, nettopp pga. frames.

    Ellers har vi nå fokus på å luke unna ting vi ser knirker litt. Som f,eks at man ikke får printet det man ser i kartvinduet og få på plass enda mer innhold. Det vil f.eks komme en oversikt over alle fiskevann vi kultiverer på Statskogs grunn med informasjon om fiskeart etc. Også jobber vi med den berømte omtalen. NRK Sveip

    Fine innspill fra Martin, men jeg savner enda flere konkrete forslag som gjerne benytter ny teknologi. Ingen som har sett noen fiffige multimedialøsninger?

  17. Jeg har faktisk massevis av ideer, tips og forslag som kan tas med i påfølgende versjoner, Jan-Christer. Både i forhold til teknologi, innhold og selve videreutviklingen. :-)

    I første omgang ville jeg konsentrert meg om å få løsningen slik dere selv vil ha den. Deretter er det smart å ta stilling til de innspillene som kommer fra brukerne. Sorter og kategoriser dem, og start med de som flest ønsker. For å få effektiv videreutvikling med hyppige leveranser, anbefaler jeg at leverandøren benytter en smidig utviklingsmetodikk som f.eks. Scrum.

    Lytt til alle innspill, så får det bli opp til dere selv hvorvidt dere mener de er gode eller dårlige. Det kan jo være greit å sette sammen en liten ekstern ekspertgruppe som synser om innspillene.

    Videre kan det være en tanke å integrere tjenesten med sosiale medier, f.eks. video fra YouTube eller liknende, bilder fra Flickr, meldinger fra Twitter, og så videre. Dette er kanaler som driver trafikk på en måte jeg aldri har sett maken til tidligere.

Har du synspunkter? Legg igjen en kommentar!

Ingen anonyme kommentarer! Ved å trykke Send kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bekkelund.net.

Abonner uten å kommentere

RSS og trackback

Med RSS kan du abonnere på nye kommentarer som postes til denne artikkelen.

Du kan legge igjen et trackback fra ditt eget nettsted ved å benytte trackback-adressen til denne artikkelen. Eventuelle tracback ser du under.

Flere artikler

Enda flere artikler? Besøk arkivet.

Bekkelund.net er en blogg av Martin Bekkelund, hvor han lufter sine tanker om IT og IT-politikk. Martin arbeider til daglig som seniorrådgiver, foredragsholder og skribent i IT-bransjen, hvor han veileder bedrifter og organisasjoner i strategisk bruk av IT. Les mer...

Facebook Twitter LinkedIn Flickr Vimeo Google Reader Martin Bekkelunds blogg Martin Bekkelunds RSS-kanal

© 1995-2012 Martin Bekkelund
OpphavsrettRSSKontakt