Eller besøk arkivet
12. Desember 2005
Jeg er i ferd med å digitalisere hele musikksamlingen min, slik at den blir trygt bevart for fremtiden, selv om original-CD-en for eksempel skulle bli ødelagt. På nyhetsgruppen no.it.diverse fikk jeg flere gode tips om hvilket format som var best egnet, og jeg endte til slutt opp med FLAC.
FLAC står for Free Lossless Audio Codec og er (som navnet tilsier) et format som lar meg komprimere og lagre musikk uten forringelse av kvaliteten, i motsetning til for eksempel MP3. I tillegg kan man rekonstruere original-CD-en ut i fra kopien. Akkurat dette så jeg som utrolig smart, og ett av hovedargumentene for å velge FLAC.
Komprimeringen er riktignok ikke like kraftig som for eksempel MP3 eller OGG, men tar man i betraktning at kvaliteten ikke forringes er dette bare bagateller. En full CD komprimeres omtrent 30 til 50 prosent, hvilket skulle tilsi at en full CD på 700 MB i verste fall ender opp som 490 MB. Ganger jeg dette opp med de rundt regnet 200 platene jeg har vil dette ta omtrent 98 GB. I dag er dette bare peanøtter, så når jeg er ferdig kan jeg sove godt i visshet om at CD-samlingen er sikret for uoverskuelig fremtid.
For enheter som ikke støtter avspilling av FLAC-formatet, eller ikke har godt med plass, kan man enkelt lage en kopi fra FLAC til ønsket format.
Nå gjenstår bare litt eksperimentering med FLAC, før digitaliseringen av hele CD-samlingen kan starte. Dette kan ta sin tid.
Ved å trykke Post kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bruk av bekkelund.net.
Opphavsrett Martin Bekkelund © 1995-2009
Informasjon om opphavsrett — RSS — Kontakt
Holder på med akkurat det samme selv. Jeg har vel rundt 300 CDer, og jeg kan skrive under på at det tar si tid. Problemet nå er at jeg begynner å gå tom for diskplass og jeg er for fattig til å kjøpe meg en ny harddisk på denne siden av jul (jeg bruker alle pengene mine på CDer :p ).
Kommentar av Vegard — 13. Desember 2005 0:27
Jeg liker fortsatt aa sette paa en CD, og ofte bla gjennom coveret samtidig. Var sent ute m aa skaffe meg MP3-spiller, og tenker fortsatt paa aa kjope meg ny discman, eller kanskje platespiller.
Kommentar av Tor Austad — 13. Desember 2005 16:36
Hm, høres ut som en fin plan. Jeg har selv mine planer/drømmer om å lage et aldri så lite media senter i en framtidig stue. På den andre siden liker jeg, som Tor, å kunne smette på en CD og ligge i sofaen å switche mellom låter å lese litt tekster i heftet i coveret. Spørsmålet er vel også om man i det hele tatt gidder å ta seg tid til å digitalisere alt. Det må i så fall være dersom jeg har en åtte til fire jobb, og det har jeg liten tro på at jeg slår meg til ro med, med det første.
Ser for meg en fiiin blandings. Da blir det litt “geeky” med et media senter, samt litt “nostalgisk” med CDer
Uansprett, lykke til med go’jobben!
Kommentar av Dagfinn — 14. Desember 2005 13:49
Det kan jo være greit med en liten avklaring. Hovedårsaken til denne omfattende jobben er ikke at jeg må ha all musikken min digitalt på maskinen, men å sikre den for fremtiden, slik at når original-CD-en en eller annen gang blir ubrukelig (for det blir den garantert) kan jeg lage meg en eksakt kopi og putte i original-coveret.
Jeg liker selv å gjøre som dere, å bla litt i hylla, sette på en CD og titte i coveret.
Kommentar av Martin — 14. Desember 2005 18:46
..og husk backup i tilfelle harddisken skulle ta kvelden!
Jeg digitaliserte også (deler av) platesamlinga mi for en tid tilbake, men da ble det MP3. Det er ikke så nøye om jeg mister litt av kvaliteten så lenge sangen er fullt hørbar. Ingen krise om jeg ikke får laget en eksakt kopi av platen. Men lurte på om jeg skulle gjøre på nytt i OGG-formatet bare for å være litt orginal.
Kommentar av ole christian — 23. Desember 2005 22:39