Blogging for penger

Jeg har tidligere ytret noen meninger om blogging for penger. Petter har nylig gjort en analyse av det potensielle inntektsgrunnlaget, mens Pål Hivand går kraftigere til verks og tar et oppgjør med de som blogger med skjult agenda.

I oktober arrangerer en blogger som kaller seg MillionEuroMan Blogcamp Oslo 2008, et arrangement som nå diskuteres i den norske bloggosfæren. Samtidig diskuterer man på Webforumet hvorfor Blogcamp Oslo 2008 blir dårlig mottatt. Problemet er nemlig at Blogcamp Oslo 2008 ikke har et program. Det er annonsert en prisutdeling, i tillegg til at en 17 år gammel jente fra Sverige er annonsert som foredragsholder. Et arrangement til 1800,- kroner for en pris og en søt pike er det sannsynligvis ingen som vil delta på.

Å arrangere en blogg-camp er i seg selv et prisverdig tiltak, men jeg mener arrangøren bommer på målet ved å misforstå både agenda og målgruppe, i tillegg til å ikke forstå hvordan den norske bloggosfæren fungerer.

Et av de primære og mest grunnleggende målene med en blogg, er ikke å tjene penger på bloggen, men friheten til å ytre det man mener uten begrensinger. Selv skriver jeg mye, og det betyr svært mye for meg å ha lesere som finner interesse i det jeg skriver. Jeg tror mange av mine faste lesere ville reagere negativt dersom jeg plutselig skulle presentere annonser i eller rundt teksten. Å misbruke denne troverdigheten for å tjene penger, føles veldig feil.

Skal man arrangere en blogg-camp må man derfor møte bloggerne på bloggernes premisser. Her er mine tips og forslag:

  • Planlegg med bloggosfæren. Publiser informasjon om at det planlegges en blogg-camp, og la bloggosfæren bidra med både forslag til tid, sted, pris, foredragsholdere og agenda. Inkluderer man bloggosfæren føler bloggosfæren eierskap til arrangementet og det blir lettere å få deltakere.
  • Penger er ikke alt. Uten dekning for påstanden vil jeg hevde at det er få norske bloggere som blogger for penger, av den årsak jeg omtaler lenger opp. Et arrangement med fokus på hvordan en blogg tjener penger, tror jeg treffer få mennesker. For de som ønsker å presentere annonser i sin blogg kan man arrangere en sesjon for hvordan man presenterer annonser uten å irritere eller sjenere leseren.
  • Alle arrangement må ha en pris. Sørg derimot for at prisen ikke bærer samme navn som andre priser. Legg gjerne opp til flere priser for forskjellige kategorier. For eksempel beste teknologiblogg, moteblogg, bilblogg, filmblogg, og så videre.
  • Lytt til kritikk! Alt man foretar seg blir gjenstand for kritikk. Når man som arrangør får kritikk er det svært viktig å lytte til den kritikken man mottar, slik at man kan forbedre seg. Ikke all kritikk er saklig, så det gjelder å ha et våkent og erfarent øye for hva som er god og dårlig kritikk. Hvis man derimot tilbakeviser all kritikk, uten å tenke igjennom hva man egentlig tilbakeviser, er man dømt til å mislykkes. Inviter gjerne kritikere til å bidra.
  • Du trenger hjelp! Å gjennomføre et profesjonelt arrangement på egenhånd krever hjelp fra profesjonelle mennesker. Lei inn et event-byrå som hjelper deg med de mest banale tingene. For mer uformelle gratisarrangement er ikke deltakerforventningene til profesjonalitet like høye.

Bloggere er vant til å ferdes på internett. På internett er man vant til å dele de gode opplevelsene og erfaringene man gjør seg, helt uten kostnad. Personlig tror jeg en gratis og mer uformell blogg-camp vil være langt mer attraktiv for den gemene hop. Jeg tror sågar at jeg selv kan koke sammen et arrangement som ikke koster deltakerne en krone. Jeg disponerer et stort auditorium og tilhørende utstyr og har et godt nettverk av erfarne mennesker som sannsynligvis gjerne holder et foredrag uten å få betalt. Spørsmålet er om jeg tar min egen utfordring?

13 kommentarer til «Blogging for penger»

  1. Ikke sant?! Ord for penga. Eller kanskje nettopp ikke for penger. I alle fall, jeg tror faktisk vi er temmelig mange som kjenner såpass mye folk at det ikke ville være vanskelig å fylle et program med gode forelesere og innledere. Helt gratis.

    Dette er en kommentar

  2. Martin; kanskje du skulle tatt en snakk med Virrvarr og gjengen.

    Jeg tror kanskje det er viktig å favne alle typer blogger på noe slikt, også ha et forhold til hva bloggere er interessert i. Og mindretallet er intersert i å tjene penger på blogging, de fleste er opptatt av selve blogging og hva de få ut av bloggverktøyet de har valgt.

    Dette er en kommentar

  3. Hvis dere sitter på så mange ressurser - hvorfor har dere ikke tatt kontakt med meg, istedet for å slakte? Utgangspunktet vårt er nok mye av det samme, selv om vi har forskjellige meninger om diverse temaer. Men, det er jo litt av det som faktisk kan være med på å skape et slikt fora til en spennende møteplass.
    Ta gjerne kontakt!

    Dette er en kommentar

  4. Jeg synes du oppsummerer hvorfor folk blogger helt utmerket, Martin. Gode innspill.

    Dette er en kommentar

  5. Flott oppsummering og gode synspunkter på hvordan en bloggcamp bør arrangeres, Martin. Den campen det er tatt initiativ til kan igrunn få kjøre sitt eget løp, om noen vil slenge seg på der. Jeg kommer ikke til å bil med. En probloggcamp og en bloggcamp tenker jeg.

    Takker for hyggelig omtale!

    Dette er en kommentar

  6. MillionEuroMan skrev:

    Hvis dere sitter på så mange ressurser - hvorfor har dere ikke tatt kontakt med meg, istedet for å slakte?

    Når du tar på deg jobben med å gjennomføre et arrangement til 1800,- kroner, forventer potensielle deltakere at du også tar på deg jobben med å innhente nødvendige ressurser, slik jeg omtaler i det siste punktet. Mennesker er skrudd sammen slik at når man betaler for noe, forventer man at alt er ordnet, men hvis noe er gratis er det langt mer givende å bidra selv.

    Det er for øvrig ikke min hensikt å slakte arrangementet, men dersom du føler det slik beklager jeg det. Jeg har i denne artikkelen gitt deg flere punkter for hvordan et arrangement av denne typen kan gjennomføres, hvilket normalt sett blir tolket som konstruktiv kritikk, ikke slakt.

    Jeg kommer altså ikke til å ta kontakt med deg. Dersom du derimot ønsker å komme i kontakt med meg, er du selvfølgelig hjertelig velkommen til å benytte mitt kontaktskjema.

    Dette er en kommentar

  7. Fyr opp lokalet Martin. Et program trenger nødvendigvis ikke å bestå av noen store navn i starten. Man kan starte i det små med aktører som ønsker å møte bloggere face-to-face. Jeg kommer.

    Dette er en kommentar

  8. Dersom Eurogutten klarer å stable et vellykket arrangement på beina, ser jeg ingen grunn til å etablere et arrangement til. Jeg håper han klarer det, og at han tar til seg den kritikken som er gitt av bloggosfæren. Hvis ikke kan vi snakke sammen igjen, og jeg forbeholder meg retten til å reservere deg, Tormod, som foredragsholder. :-)

    Dette er en kommentar

  9. Jeg er redd jeg er rimelig uaktuell til et sånt bloggeseminar uansett pris. Dette med blogging er en hobby for meg. En hobby som jeg ikke prioriterer foran familie og sånne ting.

    Men når du nevner det med reklame. Jeg har reklame på min blogg. Jeg har vært litt frem og tilbake angående dette, og fjernet den en gang. Men så fikk jeg tak i dette nye designet jeg har nå, hvor det var satt av plass for reklame. Så da ble den satt dit igjen da. Og jeg ser ærlig talt ikke problemet. Reklame finnes over alt rundt oss, og for den som ikke vil se det så finnes det muligheter for å filtrere det bort.

    Så lenge reklamen er relevant til innholdet, og ikke virker forstyrrende på leseren, så er det helt greit for meg. Selv om det ikke blir de helt store utbetalingene av det.

    Dette er en kommentar

  10. Foredragsholder hørtes i overkant ut, men som diskret lytter i bakgrunnen kan jeg helt klart være aktuell. Skal du delta på nevnte arrangement da Martin?

    Dette er en kommentar

  11. Jeg synes det er et godt initiativ, så hvis programmet blir godt nok til at jeg vil bruke to hele fridager og 1800,- kroner, så skal det vurderes. Fridagene mine henger særdeles høyt, spesielt til 900,- kroner dagen, så jeg skal ærlig innrømme at jeg tviler på at jeg blir observert der.

    Dette er en kommentar

  12. Det er gjort noen endringer på pris, sted etc - slik at det nå er mer “folkelig” og at “alle” kan delta uansett økonomisk grunnlag i alle fall.

    Dette er en kommentar

  13. Kudos til deg for å lytte til kritikken. Det står det respekt av! :-)

    Dette er en kommentar

5 trackback / pingback til «Blogging for penger»

  1. [...] skader aldri. To nye omtaler: Revolusjonært roteloft Skeptikerskolen: Vil du bli bloggmillionær? Martin Bekkelund » Blogging for penger __________________ Hei, mitt navn er Kenneth Dreyer. Jobber med Dreyer Media og studerer økonomi [...]

  2. [...] mye bedre enn meg. Og Virrvarr sin Skeptikerskole er vel verdt å få med seg. Martin Bekkelund har satt det hele i godt perspektiv. addthis_url = [...]

  3. [...] Ellers har Martin Bekkelund mange gode poeng rundt hendingane, Blogcampen og MillionEuroMan. [...]

  4. Om å blogge for pengenes skyld - og Bloggcamp…

    Jeg mener også noe om Bloggcamp. Eller egentlig ikke….

  5. [...] Martin Bekkelund [...]

Legg igjen en kommentar

Før du poster en kommentar må du være kjent med retningslinjene for kommentarposting, samt personvernpolitikken for bekkelund.net.

Felter merket med * må fylles ut. Din e-postadresse vil ikke være synlig.

Formatering med XHTML: Du kan bruke disse elementene til formatering: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> . Tekstbaserte uttrykksikoner konverteres automatisk til bilder. Hjelp til formatering.

Martin Bekkelund er fornøyd bruker av WordPress med hjemmelaget tema.
Du kan abonnere på både artikler som Atom, RSS 2.0 eller RSS 0.92, samt kommentarer som RSS 2.0.
Denne artikkelen ble til ved hjelp av 13 kopper espresso konsumert på 0.369 minutter.

Informasjon om opphavsrett og lisensiering 1995 - 2008 Martin Bekkelund
xhtml
css
rss
cc
508
aaa
v6.09