Eller besøk arkivet
2. September 2008

Inntil nå har det aldri eksistert en OpenOffice-versjon for Mac OS X. Mac-brukere har derfor benyttet seg av NeoOffice, en såkalt port av OpenOffice til Mac OS X. NeoOffice har for meg alltid fungert bra, selv om ytelsen i enkelte sammenhenger kunne vært bedre. Videre ligger NeoOffice alltid et versjonsnummer eller to bak OpenOffice, ettersom arbeidet med på porte en ny versjon først kan påbegynnes når OpenOffice-versjonen er ferdig.
Nå lanseres det en egen versjon av OpenOffice for Mac OS X. Først og fremst kan Mac-brukere få tilgang til ny funksjonalitet straks den er tilgjengelig, i tillegg til at OpenOffice har bedre ytelse enn NeoOffice.
Hva som vil skje med NeoOffice når OpenOffice kommer i egen versjon for Mac OS X, er for meg ukjent. Foreløpig ser det ut til at NeoOffice vil leve videre, uten at jeg umiddelbart ser behovet.
Foreløpig foreligger OpenOffice for Mac kun i betautgave, men jeg har benyttet denne i såpass lang tid til å kunne si at den fungerer fint. Noen mindre feil er det naturligvis, men ingen graverende som forhindrer meg fra å la OpenOffice Beta 2 være min foretrukne kontorpakke, både privat og i jobbsammenheng. OpenOffice laster du gratis ned fra OpenOffice sitt nettsted, enten du benytter Linux, Mac eller Windows. Med på kjøpet får du blant annet støtte for de offentlige dokumentstandardene, noe du ikke gjør med for eksempel Microsoft Office.
OpenOffice er fri programvare, hvilket gir deg muligheten til å benytte programvaren slik du selv ønsker, enten det er å installere det på så mange maskiner du vil, dele ut kopier til venner og bekjente, eller liknende.
Ved å trykke Post kommentar samtykker du i at du er kjent med personvernpolitikken og vil overholde retningslinjene for bruk av bekkelund.net.
Opphavsrett Martin Bekkelund © 1995-2009
Informasjon om opphavsrett — RSS — Kontakt
Det har alltid vært litt rart at OOo ikke eksisterte til Mac, men bra det endelig er på plass.
Det virker jo litt bortkastet om NeoOffice skal fortsette på sin egen sti – de kunne vel gjerne samarbeide med OOo-gjengen, ettersom de har ekspertisen på OOo @ Mac.
Kommentar av Audun Sæther — 2. September 2008 18:01
På grunn av de feilene som er i OpenOffice holder jeg meg fremdeles til NeoOffice, men jeg gleder meg til den er å regne som en ferdig pakke så jeg slipper å vente når det skjer en oppdatering. Hastighetsmessig ser jeg dog ingen forskjell på OpenOffice og NeoOffice.
Jeg er fremdeles usikker på i hvilken grad jeg trenger denne støtten da offentlige etater i Norge fremdeles sender dokumenter i Microsoft sitt format. Tidligere har jeg sendt eposten og dokumentet i retur, men det blir så vanvittig mye ekstra jobb for meg at jeg har sluttet å bry meg; og forholder meg til Microsoft sitt format i stedet.
Kommentar av Kyrre Baker — 2. September 2008 18:17
Kyrre skrev:
Den eneste feilen jeg irriterer meg over er at cmd + piltast oppfører seg forskjellig avhengig av hvor i teksten man befinner seg, men utover dette må jeg si at jeg opplever denne betaversjonen som rimelig stabil.
I bruk er det marginale forskjeller, men en høyst manuell måling viser at oppstart av OpenOffice tar omtrent 4,5 sekunder, mens NeoOffice tar 11 sekunder. Begge ucachet i minne.
Det overrasker ingen, ettersom kravet ikke trer i kraft før 01.01.09. Men det skader uansett ikke å være forberedt.
Kommentar av Martin — 2. September 2008 20:26
Det kan kanskje være at ytelsesforskjellen skyldes at NeoOffice er basert på en eldre versjon av OpenOffice? Jeg har i alle fall merket stor forskjell i oppstarttiden i versjon 2.4 både på Linux og Windows (eller var det 2.3?).
Uansett ønskes en Mac-versjon av OpenOffice velkommen. Jeg står forøvrig på for fullt for at vår kommune skal bruke ODF og PDF både internt og mot publikum. Nyttår kommer før du vet ordet av det
Kommentar av Audun Wangen — 2. September 2008 21:05
Du har et poeng, Audun. Jeg benytter versjon 2.2.4 Patch 4 av NeoOffice. Det er nærliggende å tro at de forholder seg til samme versjonsnummerering som OpenOffice.
Ekstra kudos til deg og deres innsats for arbeidet med de åpne standardene.
Kommentar av Martin — 2. September 2008 21:32
Kyrre og Martin skrev:
En liten presisering: Vedtaket gjelder kun publisering av dokumenter på statlige websider. Det gjelder ikke vedlegg til e-post. Som kunde ville jeg allikevel stilt krav om å få tilsendt vedlegg også i åpne formater.
Kommentar av Fredrik E. Nilsen — 2. September 2008 22:00
11 sekunder for NeoOffice er nesten dobbelt så lang tid som både NeoOffice og OpenOffice bruker hos meg så du har nok en helt annen hastighetsopplevelse. Når jeg skriver dette sluttet forøvrig OpenOffice å kjøre i det hele tatt så jeg tror muligens det er litt tidlig for meg å slette NeoOffice fra maskinen
Kommentar av Kyrre Baker — 3. September 2008 0:17
Det er vel derfor det fortsatt er en betaversjon.
Kommentar av Martin — 3. September 2008 11:39
Det var jeg ikke klar over. Dersom dette er tilfelle viser jo hele vedtaket seg å være helt “verdiløst” for enkelte.
Kommentar av Kyrre Baker — 3. September 2008 12:09
Nå ble jeg forvirret. Så vidt jeg vet har OpenOffice eksistert for Mac i en årrekke. Grunnen til at jeg har brukt NeoOffice er at det ikke krever X11. Når jeg leste denne posten antok jeg OpenOffice nå kjører uten X11 på Mac, men etter å ha lastet den ned ser jeg at den fortsatt kjører på X11.
Hva er det jeg har misforstått?
Kommentar av Anders Ekkje Slettebø — 4. September 2008 10:53
Strengt tatt har du rett i at det alltid har vært mulig å kjøre OpenOffice gjennom X11 på Mac OS X, Anders. X11 er en vindushåndterer for å kjøre applikasjoner som ikke er tilpasset Mac OS X sitt eget grensesnitt, Aqua. Med OpenOffice versjon 3.0 som lanseres denne høsten, trenger man ikke lenger å kjøre OpenOffice i X11, da OpenOffice 3.0 lanseres som en ekte Aqua-applikasjon.
Fordelene innebærer blant annet bedre ytelse og et grensesnitt kjent for Mac OS X-brukere.
Kommentar av Martin — 4. September 2008 15:21
Apropos åpne formater og vedlegg til e-post. Jeg fikk følgende i en e-post fra nabokommunen i dag:
Gledelig lesing som alle kommuner bør ta til følge.
Kommentar av Martin — 22. September 2008 14:41
Meget, meget hyggelig lesning det om oppstarttider for OO! Bruker i dag MS Office 2008 for Mac – den største suppa noensinne – og der tar det latterlige 20+ sek å åpne et tomt dokument(!). Dette gjelder uansett om programmet er cachet eller ikke, manuelt målt på min 5 mnd gammel Macbook Pro 2,4 med 2GB ram… -Oh, som dataverdenen imponerer meg om dagen!;)
Kommentar av Cho San — 21. November 2008 14:58
Ja, nå som OpenOffice også foreligger i endelig versjon 3, er det bare å laste ned, helt gratis!
Den norske utgaven for Mac er for øvrig ikke klar helt ennå, men den er på vei. For Windows og Linux er den klar.
Kommentar av Martin — 22. November 2008 20:35