Det har alltid vært litt rart at OOo ikke eksisterte til Mac, men bra det endelig er på plass.
Det virker jo litt bortkastet om NeoOffice skal fortsette på sin egen sti - de kunne vel gjerne samarbeide med OOo-gjengen, ettersom de har ekspertisen på OOo @ Mac.
På grunn av de feilene som er i OpenOffice holder jeg meg fremdeles til NeoOffice, men jeg gleder meg til den er å regne som en ferdig pakke så jeg slipper å vente når det skjer en oppdatering. Hastighetsmessig ser jeg dog ingen forskjell på OpenOffice og NeoOffice.
Med på kjøpet får du blant annet støtte for de offentlige dokumentstandardene, noe du ikke gjør med for eksempel Microsoft Office.
Jeg er fremdeles usikker på i hvilken grad jeg trenger denne støtten da offentlige etater i Norge fremdeles sender dokumenter i Microsoft sitt format. Tidligere har jeg sendt eposten og dokumentet i retur, men det blir så vanvittig mye ekstra jobb for meg at jeg har sluttet å bry meg; og forholder meg til Microsoft sitt format i stedet.
Kyrre skrev:
På grunn av de feilene som er i OpenOffice holder jeg meg fremdeles til NeoOffice [...]
Den eneste feilen jeg irriterer meg over er at cmd + piltast oppfører seg forskjellig avhengig av hvor i teksten man befinner seg, men utover dette må jeg si at jeg opplever denne betaversjonen som rimelig stabil.
Hastighetsmessig ser jeg dog ingen forskjell på OpenOffice og NeoOffice.
I bruk er det marginale forskjeller, men en høyst manuell måling viser at oppstart av OpenOffice tar omtrent 4,5 sekunder, mens NeoOffice tar 11 sekunder. Begge ucachet i minne.
Jeg er fremdeles usikker på i hvilken grad jeg trenger denne støtten da offentlige etater i Norge fremdeles sender dokumenter i Microsoft sitt format.
Det overrasker ingen, ettersom kravet ikke trer i kraft før 01.01.09. Men det skader uansett ikke å være forberedt. ![]()
Det kan kanskje være at ytelsesforskjellen skyldes at NeoOffice er basert på en eldre versjon av OpenOffice? Jeg har i alle fall merket stor forskjell i oppstarttiden i versjon 2.4 både på Linux og Windows (eller var det 2.3?).
Uansett ønskes en Mac-versjon av OpenOffice velkommen. Jeg står forøvrig på for fullt for at vår kommune skal bruke ODF og PDF både internt og mot publikum. Nyttår kommer før du vet ordet av det ![]()
Du har et poeng, Audun. Jeg benytter versjon 2.2.4 Patch 4 av NeoOffice. Det er nærliggende å tro at de forholder seg til samme versjonsnummerering som OpenOffice.
Ekstra kudos til deg og deres innsats for arbeidet med de åpne standardene. ![]()
Kyrre og Martin skrev:
Jeg er fremdeles usikker på i hvilken grad jeg trenger denne støtten da offentlige etater i Norge fremdeles sender dokumenter i Microsoft sitt format.Det overrasker ingen, ettersom kravet ikke trer i kraft før 01.01.09. Men det skader uansett ikke å være forberedt.
En liten presisering: Vedtaket gjelder kun publisering av dokumenter på statlige websider. Det gjelder ikke vedlegg til e-post. Som kunde ville jeg allikevel stilt krav om å få tilsendt vedlegg også i åpne formater.
11 sekunder for NeoOffice er nesten dobbelt så lang tid som både NeoOffice og OpenOffice bruker hos meg så du har nok en helt annen hastighetsopplevelse. Når jeg skriver dette sluttet forøvrig OpenOffice å kjøre i det hele tatt så jeg tror muligens det er litt tidlig for meg å slette NeoOffice fra maskinen ![]()
Vedtaket gjelder kun publisering av dokumenter på statlige websider. Det gjelder ikke vedlegg til e-post
Det var jeg ikke klar over. Dersom dette er tilfelle viser jo hele vedtaket seg å være helt “verdiløst” for enkelte.
Nå ble jeg forvirret. Så vidt jeg vet har OpenOffice eksistert for Mac i en årrekke. Grunnen til at jeg har brukt NeoOffice er at det ikke krever X11. Når jeg leste denne posten antok jeg OpenOffice nå kjører uten X11 på Mac, men etter å ha lastet den ned ser jeg at den fortsatt kjører på X11.
Hva er det jeg har misforstått?
Strengt tatt har du rett i at det alltid har vært mulig å kjøre OpenOffice gjennom X11 på Mac OS X, Anders. X11 er en vindushåndterer for å kjøre applikasjoner som ikke er tilpasset Mac OS X sitt eget grensesnitt, Aqua. Med OpenOffice versjon 3.0 som lanseres denne høsten, trenger man ikke lenger å kjøre OpenOffice i X11, da OpenOffice 3.0 lanseres som en ekte Aqua-applikasjon.
Fordelene innebærer blant annet bedre ytelse og et grensesnitt kjent for Mac OS X-brukere.
Apropos åpne formater og vedlegg til e-post. Jeg fikk følgende i en e-post fra nabokommunen i dag:
[vår] kommune fokuserer på digital inkludering - tilgang, universell utforming og kompetanse for alle. Vedlegg fra [vår] kommune produseres i verktøy som gir alle enkel tilgang. Våre vedlegg er derfor i standardformater som f.eks. ODF og PDF.
Gledelig lesing som alle kommuner bør ta til følge.
Meget, meget hyggelig lesning det om oppstarttider for OO! Bruker i dag MS Office 2008 for Mac - den største suppa noensinne - og der tar det latterlige 20+ sek å åpne et tomt dokument(!). Dette gjelder uansett om programmet er cachet eller ikke, manuelt målt på min 5 mnd gammel Macbook Pro 2,4 med 2GB ram… -Oh, som dataverdenen imponerer meg om dagen!;)
Ja, nå som OpenOffice også foreligger i endelig versjon 3, er det bare å laste ned, helt gratis!
Den norske utgaven for Mac er for øvrig ikke klar helt ennå, men den er på vei. For Windows og Linux er den klar.
Før du poster en kommentar må du være kjent med retningslinjene for kommentarposting, samt personvernpolitikken for bekkelund.net.
Felter merket med * må fylles ut. Din e-postadresse vil ikke være synlig.
Formatering med XHTML: Du kan bruke disse elementene til formatering: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> . Tekstbaserte uttrykksikoner konverteres automatisk til bilder. Hjelp til formatering.
Martin Bekkelund er fornøyd bruker av WordPress med hjemmelaget tema.
Du kan abonnere på både artikler som Atom, RSS 2.0 eller RSS 0.92, samt kommentarer som RSS 2.0.
Denne artikkelen ble til ved hjelp av 13 kopper espresso konsumert på 0.532 minutter.